Günlük Strateji Bülteni (Vakıf Yatırım)

Piyasalara Bakış
Güne alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde 1,432 seviyesini test etse de günün ikinci yarısında gelen satışlarla günü 1,413 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 19.9 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 30 hisse değer kazandı, 67 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 9.16 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise pozitif seyir izleniyor.
Dün ABD’de açıklanan ve aylık bazda %0.4 artış gösteren tüketici enflasyonu yıllık bazda ise %5.3 olan beklentinin hafif üzerinde %5.4 olarak gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise bir önceki ay ile aynı düzeyde %4 seviyesinde oluştu. Bu enflasyon verisi ile son dönemde artan enerji maliyetleri beraber düşünüldüğünde FED üzerindeki baskının biraz daha arttığı düşünülebilir. Öte yandan dün yayınlanan FED toplantı tutanaklarında varlık alımlarının azaltılmasına Kasım ortasında başlanabileceği sinyali alındı. Açılışta zayıflayan ABD endeksleri pozitif tarafta kapanırken, ABD tahvil faizleri ve dolar endeksi geriledi. Sabah saatlerinde de Asya piyasalarında olumlu seyir görülüyor. Dün JP Morgan’ın finansallarını açıklamasıyla ABD’de 3.çeyrek bilanço sezonu da açılmış oldu. Bank Of America, Citi, Morgan Stanley ve Wells Fargo finansallarının da bugün açıklanması bekleniyor. Ayrıca TÜFE verisi sonrasında ABD’de açıklanacak olan ÜFE verisi de önemli olacaktır.
BIST-100 endeksinin güne hafif pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Dün gün içinde kur hareketi ile dalgalanan endekste 1,410-1,400 seviyeleri destek olarak korunurken, 1,430 ise direnç seviyesi olarak izlenebilir. Endekste 1,410 kısa vadede pivot seviye olarak takip edilmelidir.
Makroekonomi & Politika Haberleri
• Eylül’de konut satışları yıllık bazda %7,6 arttı
Sektör ve Şirket Haberleri
• Planlanan Temettü Ödemeleri
• Planlanan Genel Kurullar
• Haftalık Ajanda
• Takip Listesi


Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.ŞDiğer Haberler
GÜNEY KORE'DE KOSPİ ENDEKSİ %1.51 ARTIŞLA 2988,97 PUANDAN KAPANDI
İSVİÇRE'DE ÜRETİCİ/İTHALAT FİYATLARI EYLÜL'DE AYLIK %+0.2 (ÖNCEKİ:%+0.7)
İSVİÇRE'DE ÜRETİCİ/İTHALAT FİYATLARI EYLÜL'DE YILLIK %+4.5 (ÖNCEKİ:%+4.4)
HİNDİSTAN'DA TEFE EYLÜL'DE YILLIK %+10.66 (BEKLENTİ: %+11.10 ÖNCEKİ:%+11.39)
Facebookta Paylaş