Hindistan Çelik Bakanlığı Chatra’da Yeni Bir Çelik Fabrikası Kurmayı Planlıyor

Times of India gazetesinin (Times of India, Hindistan'da İngilizce olarak yayımlanan günlük gazetedir. Ç.N.) bildirdiğine göre Hindistan çelik bakanı Dharmendra Pradhan, Jharkland’in Chatra bölgesinde (Jharkland, Hindistan’ın bir eyaleti olup Chatra, Jharkland eyaletinin yirmidört bölgesinden biridir. Ç.N.) bir çelik tesisi kurmaya çalıştıklarını duyurdu.

Pradhan, “Chatra’da bir çelik tesisi inşa ediyoruz. Kurulmakta olan CNG (Compressed Natural Gas - Sıkıştırılmış Doğal Gaz) düzeni de yeni çelik fabrikasının yakıt gereksinimini azaltmak için kullanılacak.” açıklamasında bulundu.

Pradhan ayrıntı vermediyse de, hükümet içerisindeki kaynaklar Chatra-Hazaribag karayolundan 8 km uzaklıkta, Chatra’nın Unna köyünde 6 milyon ton kapasiteli bir çelik tesisi kurma görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Tesis, federal hükümet ile Ulusal Maden Geliştirme Şirketi arasında oluşturulacak özel amaçlı bir yapılanma altında inşa edilecek ve üretim kapasitesi India Limited’in bir çelik otoritesi sayılan Bokaro Çelik Tesisi’nin kapasitesi ile aynı olacak.

 -Ekonomi Bakanlığı Bülteni-