IMF, Çin'i büyüme modelini tüketime yönlendirmeye çağıracak

IMF Başkanı Kristalina Georgieva Reuters'e yaptığı açıklamada, Uluslararası Para Fonu'nun Çin'e zayıf iç tüketimi artırmasını, sorunlu emlak sektörünü ele almasını ve hem Çin hem de küresel büyümeyi aşağı çeken yerel yönetim borçlarını dizginlemesini söylemeyi planladığını söyledi.

 Georgieva bu mesajların Çin'in ekonomi politikalarına ilişkin yakında yapılacak IMF "Madde IV" gözden geçirmesinde Çinli yetkililere iletileceğini söyledi. Georgieva, Fon'un Pekin'i büyüme modelini borçla beslenen altyapı yatırımları ve gayrimenkulden uzaklaştırmaya şiddetle teşvik edeceğini söyledi.

 Georgieva, "Çin'e tavsiyemiz, politika alanınızı büyüme modelinizi daha fazla iç tüketime doğru kaydırmanıza yardımcı olacak şekilde kullanması. Çünkü geleneksel altyapı yöntemi, yani daha fazla para pompalamak, bu mevcut ortamda verimli olmayacaktır" dedi.

 Çin'in yaşlanan nüfusu ve düşen üretkenliği, ABD ve Avrupa'daki şirketlerin tedarik zincirlerini Çin'den uzaklaştırmalarıyla birlikte büyüme hızında "baskılayıcı bir rol" oynuyor. Georgieva, Çin'in emlak sektöründe yaşadığı sorunların da tüketicilerin harcamalarını dizginlemesine neden olduğunu söyledi