KOSGEB/Kurt: Yeni destek paketleri bekleniyor- bloomberght.com

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt son dönemde alınan ekonomik destek kararlarını ve ihracat bedellerinin yüzde 40'ının satılması kararının KOBİ'ler üzerindeki etkisini Bloomberg HT'ye değerlendirdi.
KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt Bloomberg HT yayınına bağlanarak son dönemde yaşanan gelişmelerin KOBİ'ler üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Türkiye'nin ihracatının hızla arttığını ve dolayısıyla rakamların büyüdüğünü belirten Kurt 60 milyar TL'lik destek paketine değinerek, "KOBİ’ler için KGF kanalındaki büyük işletmeler için 250 milyon TL KOBİ başına 35 milyon TL limit var. Biz son dönemde KOBİ tanımını değiştirdik.

Buradaki amacımız daha fazla KOBİ’nin finansman kaynaklarına ulaşmasıydı ancak Türkiye’de KOBİ kredilerinin toplam krediler içindeki payı azalıyor.

Bu biraz KOBİ’lerin de tercihi fakat daha çok bankacılık sistemi içerisinde kefalet bulmakta veya limit bulmakta zorlandığı için KOBİ’lerimiz krediden aldıkları pay düşüyor. KGF bu açıdan çok çok rahatlatıcı bir unsur olarak devreye girdi ama yeni paketler de burada gelmesi bekleniyor" dedi.

"Toplam krediler içerisindeki pay yüzde 34'ten yüzde 22'ye düştü"
KOBİ'lerin aldığı kredi payının azalmasının altı-yedi yıldır devam eden bir trend olduğunu ve dalgalanmalarla beraber KOBİ kredilerinde genel anlamda bir düşüş yaşandığını belirten Kurt, "Aslına bakarsanız kredi büyümesiyle beraber KOBİ’lerin toplam kredi içindeki payı bir şekilde azalmış oluyor. Toplam kredi içerisindeki pay yüzde 34’ün üzerindeyken Nisan ayı itibarıyla yüzde 22’ler civarında gerçekleşiyor. 5,5 trilyon TL’lik kredi hacmi var şu anda.

Bunun 1,2 trilyon TL’lik kısmının KOBİ kredisi olduğunu görüyoruz. Bunun artırılması ve desteklenmesi gerekiyor. Kamu bankaları buna çok ciddi şekilde katkı veriyorlar ama diğer bankaların da bunu desteklemesi gerekiyor.

KOBİ’ler hem ihracat pazarında hem de iç pazarda inovasyonun temel çıkış noktası oluyor. Ekonomi ve istihdam KOBİ’ler sayesinde ilerleyecek. Bu alana ne kadar çok yatırım çekebilirsek hem ihracatta hem de istihdam piyasasında daha iyi rakamları yakalayabiliriz. Aslına bakarsanız bankalar açısından da kârlı bir alan olmasına rağmen genel trendde bir zayıflama görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"KOBİ'ler farklı finansman yöntemlerini değerlendirmeli"
Kurt bankacılığın ve ticaretin kendine has bir dili ve farklı kuralları olduğunu belirterek, "Burada KOBİ’lerin farklı finansman yöntemlerini değerlendirmesi gerekiyor. Şunun farkına varmamız gerekiyor. Türkiye ciddi bir ihracat rakamı, ciddi bir ivme yakaladı.

Özellikle Çin’in artık dünya pazarlarına erişiminin daha pahalı hale gelmesi ve yanı başımızda olan Ukrayna savaşından sonra farklı kanalların açılması aslına bakarsanız Türkiye’nin fırsatlarını artırıyor. Biz elimizdeki parayı daha katma değerli ürünlere yatırmak zorundayız.

Sonuç olarak paranın bir sınırı var ve her isteyene her şekilde para verilebilecek bir pozisyon olmayacak. Bunu kimse beklemiyor ama burada katma değer ürünler üzerinden gitmemiz gerekiyor.

Verimliliği artırıcı tedbirler almamız gerekiyor ki burada Sanayi Bakanlığı çok ciddi çalışmalar yapıyor. Yüksek teknolojili ürünler, yerli malı girdisi daha fazla olan ürünlere yöneldikçe orada bir birikme olacak. Aslına bakarsanız temel çözüm budur yoksa çok acil, kısa vadeli bir çözümle ilgili bir şey söyleyemeyiz" ifadelerini kullandı.

  bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 https://www.bloomberght.com/kosgebkurt-yeni-destek-paketleri-bekleniyor-2305096Diğer Haberler
Putin: Ukrayna'ya müdahale etmek isteyen olursa Rusya'nın tepkisi çabuk olur
PUTİN: BANKACILIK SİSTEMİ, KUR, ULAŞTIRMA SEKTÖRLERİMİZ VE EKONOMİ TOPLAMDA YAPTIRIMLARA DİRENDİ
Putin: Bu konuda gerekli tüm kararları aldık
PUTİN: RUSYA'YI İZOLE ETME TEŞEBBÜSÜNE YANIT VERECEĞİZ
Putin: Rusya Ukrayna'daki tüm hedeflerine ulaşacak
PUTİN: RUSYA, UKRAYNA'DAKİ TÜM AMAÇLARINA ULAŞACAK
PUTİN: BATININ YAPTIRIMLARLA RUS EKONOMİSİNİ SÖNDÜRMEYE YÖNELİK PLANI BAŞARISIZ OLDU
Putin: Batı, Rusya'yı farklı parçalara bölmek istiyor
PUTİN: BATI, UKRAYNA'YI RUSYA İLE ÇATIŞMA İÇİNE İTTİ
Bakan Nebati: Ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik olarak ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarında fikir alışverişinde bulunduk
Rusya, 8 Japon diplomatı sınır dışı edecek
Bakan Nebati; Suudi Arabistan Maliye Bakanı Mohammed Al-Jadaan ile çevrimiçi bir görüşme gerçekleştirdik
Facebookta Paylaş