OVP’de enflasyon hedefleri yükseldi (Tera Yatırım )

Kısa ve geniş vadeli ekonomik planlar ile tahminlerin açıklandığı Orta Vadeli Program (OVP) 2022 - 2024 raporunda, enflasyon beklentilerine yapılan revizyon özellikle TCMB’nin ne zaman gevşeme döngüsüne gireceğinin merak edildiği bir dönemde önemli. Yılsonu tüketici fiyatları enflasyonu tahmini, Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde %16,2 olarak belirlenirken, Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunda yaptığı tahmin %14,1 olmuştu. Para otoritesi ve ekonomi yönetimi arasında bu kapsamda farklılıklar olduğu görülmekte.. Tabii, enflasyon tahmininin HMB tarafından hemen hemen piyasa konsensüsüne yakın oluşturulması kapsamında, eğer gerçekleşmeler bu doğrultuda olursa teoride faiz indirmek için elde olan alan da çok dar olacak.

Enflasyon, Ağustos ayında yükselişine devam ederek %19,25 seviyesine geldi ve fiyat artış oranına göre ayarlanmış faiz oranını negatif bölgeye itti. Merkez Bankası, görev değişikliğinin gerçekleştiği periyottan sonra da faizleri enflasyonun üzerinde tutma taahhüdünü devam ettirmişti. Politika faizi üzerine çıkan enflasyonun, yakın dönem risklerinin de artması ya yöntem değişikliğinin ya da ilave politika tedbirlerinin uygulanması gerekliliğinin durumunu ortaya çıkardı. Bu dönemde manşet enflasyonun yanında, kontrol dışı volatil kalemlerin etkisinin indirgendiği çekirdek göstergeler ve beklenen enflasyona dair pozisyon alınabileceğine dair görüşler de var. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, yakın dönemde faizlerin düşebileceği değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Orta Vadeli Programı’nda öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

• Enflasyonun 2022’de %9,8’e ve 2023’te %8’e düşeceği tahmin ediliyor. (2022 için tek hane tahminine karşılık, enflasyonda tek haneye düşüş sürecinin 2023’e uzayabileceğini düşünüyoruz. En dikkat çeken ayrıntı ise, 2024 yılı için %7,6, yani %5 hedefinin üzerinde bir tahmin açıklanması oldu)
• GSYH büyümesi bu yıl %9 ve gelecek yıl %5 olarak görülürken, cari açığın GSYH'ye oranının 2021'de %2,6 ve 2022'de %2,2 olması bekleniyor.
• Hükümet, bütçe açığının GSYİH'ya oranını 2021 ve 2022'de %3,5, 2023'te ise %3,2 olarak görüyor.
• İşsizlik oranı bu yıl %12,6 olarak görülüyor ve gelecek yıl %12'ye gerilemesi bekleniyor.

Bu yılın hedeflerini ve uzun vadeli hedefleri ayrı olarak ele almak gerekli. Öncelikle büyüme başlığından başlayacak olursak; öngörülen %9 tahmini piyasanın fikir birliğiyle uyumlu. Ekonomide seyreden iç talep - dış talep dengeleri, güçlü sanayi üretimi ve ihracat gibi unsurlar geçen yıldan devreden etkiyle de birleştiğinde bu yıl büyümenin %8 bandının üzerinde gerçekleşeceği anlaşılıyor. Son çeyrekte de talebin canlı seyredeceği, en azından dış talep tarafından dengeli bir destek geleceği öngörüsü büyüme projeksiyonları açısından da yukarı yönlü risk dengesini etkileyebilir. İhracatın yüksek olması bunun en önemli göstergesi olarak değerlendirilebilir. Daha uzun vadeli bakıldığında ise; sadece iç talebe bağlı sürdürülebilir bir büyüme mümkün değildir. Sermaye akımlarının, özellikle Fed’in kararları neticesinde gelişmekte olan ülkelerin aleyhine dönmesi, bu konuda stratejik kararların alınmasını gerektirmektedir. Bu kapsamda dönemsel %9 veya çift haneli oranlarda yüksek büyümedense, uzun dönemde sürdürülebilir dengeli, ihracat ve üretim tabanlı, rekabetçi sektörlerde ve yüksek teknolojide ağırlığın artırıldığı, yeşil ekonomiye ve teknolojik dönüşüme ağırlık veren katma değerli bir büyüme modelinin inşa edilmesini gerektirmektedir. Ekonominin dünyanın döngüsel, çevresel ve teknolojik dönüşümüne uygun hale getirilmesi, uzun vadede değer katan nitelikli bir büyümenin sağlanmasında ve istihdamın da benzer şekilde yüksek nitelikli artmasına katkıda bulunacaktır.

 
OVP GSYH büyüme tahminleri… (Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Resmi Gazete)

Büyüme ile diğer hedeflerle, en başta da enflasyon ile bir bağıntı kurmak gerekir. Enflasyon içinde büyüme çok sürdürülebilir değil, bu yıl varsayılan tahmine göre %16,2 olarak gerçekleşmesi beklenen enflasyon kapsamında bu durumun yine aynı şekilde gerçekleşeceği anlaşılıyor. 4Ç21’de talebin canlı seyri, ithalata talebin yansıması gibi faktörler çerçevesinde enflasyon yaratan kalemlerin GSYH formülü içinde öne çıktığı görülmektedir. Büyümenin yatırım katmanından yansıma bulması, fiyat istikrarı başta olmak üzere makroekonomik stabilite ve öngörülebilirlik unsurları ile sağlanabilir. Çok yüksek büyümeden ziyade, dengeli uzun vadeli ortalamalara yakın bir büyümenin nitelikli unsurlarla da desteklenmesiyle sağlıklı olacağı üzerinde durmuştuk. Enflasyon yerine refah yaratan bir büyüme de, doğrudan yatırımın (hem yerel, hem yabancı), cari açığı da azaltan yüksek teknolojili üretim ve uzmanlaşmanın (yabancı yatırımlar know-how ve teknoloji transferi açısından da önemlidir, burada tecrübe edinecek nitelikli genç işgücü edindiği bilgiyle start-up yatırımları ve unicornlar yaratabilir), bunun ekonomik istikrar ve yerel paranın gücüne yansımasından ileri gelecektir. Hükümetin OVP kapsamındaki yakın ve gelecek dönem büyüme tahminlerini ele aldığımızda, 2022-2024 döneminde ortalama %5,3 tahmin ettiği görülüyor.

Kur, makroekonomik stabilite ile çok alakalı. Enflasyonun da en önemli kaynağı olarak yer etmiş durumdadır. İthalat talebinin yansıması, son çeyrekte dış ticaret açığının olumsuz yansıması kaynaklı olarak cari işlemler açığının biraz açılmasına neden olabilir. İhracat büyümesinin de iyi gelişiyor olmasının oturtacağı dengeye bu senenin cari açık seviyesi açısından bakmak gerekir. Cari işlemler açığının da çünkü kur üzerinde önemli etkileri olacaktır.

 
OVP Yıl Sonu TÜFE tahminleri… (Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Resmi Gazete)

Büyüme, fiyat istikrarı, finansal istikrar, yeşil dönüşüm, ödemeler dengesi başlıklarından sonra sıra istihdama geliyor. Sanayide yüksek teknolojili üretim ve bunun nitelikli işgücü ve pozisyonu yaratımı ile desteklenmesinin önemi ülkenin büyüme modelinin dönüşümü ve bunun kalkınma ile eş değer bir şekilde olması açısından önemlidir. Büyüme sağlarken, istihdam yaratabilmeniz de önemli. İyi eğitim almış ve inovasyona, Ar-Ge’ye yatkın yüksek nitelikli genç işgücüne de uygun pozisyon sağlayabilir olmak gereklidir. Bunun kısa vadede doğrudan yabancı yatırımlar (FDI) için uygun ortam oluşturulması, daha uzun vadede ise buradan elde edilen öğrenme ile yerli rekabetçi girişimlerin kurulması mümkün. Bugün genç nüfus işsizliğinin %20’lerin üzerinde olması, yükseköğrenim görmüş gençlerin çoğunun değerlendirileceği iş alanlarının eksikliği ile alakalı. İstihdamın istenen düzeyde olmadığı nüfusun belli kesimleri (genç, kadın vs.) özel programlarla ve planlamalarla desteklemek ve belli teşvik uygulamaları sağlamak da daha kısa vadede olumlu sonuçlar verebilir.

Son olarak kamu maliyesi başlığına bakıyoruz. GSYH’ye oran olarak merkezi yönetim bütçe açığının 2022 yılında %3,5, program dönemi sonunda %2,9 olarak gerçekleşeceği öngörülmektedir. Kamu kesimi borçlanma gereğinin azaltılması kapsamında kamuda tasarruf tedbirlerinin uygulanması gerekliliği ön plandadır. Vergi gelirleri anlamında, tabana yayılan vergi sisteminin uygulanabilirliği önemli, burada aynı zamanda ulusal refahın adil dağılımı açısından orta-alt gelir grubu üzerinde vergi yükünün hafifletilmesi ve dolaylı vergilerin ağırlığının doğrudan vergilere ve servet üzerinden vergilere kaydırılması gereklidir. Bu kapsamda, ekonomide kayıt dışılıkla mücadelede de etkin önlemler çerçevesinde devletin gelir kaybına uğraması önlenmelidir. Hazine borçlanmasında da, borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi bağlamında fiyat istikrarı ve finansal istikrar uyumu gerçekleştirilerek, ülkenin dış borçlanma ve kredi profili olumlu bir şekilde etkileşime uğramalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
İNGİLTERE/FCA: DÜZENLEYİCİLER, KRİPTO VARLIK PROMOSYONLARINDAN KAYNAKLANABİLECEK MUHTEMEL ZARARLARI ÖNLEME YETKİSİNE SAHİP OLMALI
ALMANYA'DA IHS İNŞAAT SEKTÖRÜNDE PMİ AĞUSTOS'TA :44.6 (ÖNCEKİ:47.1)
EURO BÖLGESİ'NDE IHS İNŞAAT SEKTÖRÜNDE PMİ AĞUSTOS'TA : 49.5 (ÖNCEKİ:49.8)
FRANSA'DA IHS İNŞAAT SEKTÖRÜNDE PMİ AĞUSTOS'TA :44.9 (ÖNCEKİ:48.5)
İTALYA'DA IHS İNŞAAT SEKTÖRÜNDE PMİ AĞUSTOS'TA : 65.2 (ÖNCEKİ:55.8)
TÜKETİCİ FİYATLARI ÜZERİNDEKİ ÜRETİCİ FİYATLARI KAYNAKLI BASKILAR DEVAM ETMİŞTİR- TCMB
ÇİN'DE ŞANGHAY BİLEŞİK ENDEKSİ %1.1 ARTIŞLA 3621,86 PUANDAN KAPANDI
ENFLASYONDA GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ EĞİLİMİ BELİRLEYİCİ OLURKEN, ÇEKİRDEK ENFLASYON GÖSTERGELERİNİN YILLIK ENFLASYONUNDA YAVAŞLAMA KAYDEDİLMİŞTİR - TCMB
GIDA ENFLASYONUNDAKİ YÜKSELİŞTE TAZE MEYVE VE SEBZE FİYATLARININ ETKİSİ BELİRGİN OLURKEN; DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE ETKİLİ OLAN TARIMSAL KURAKLIK TÜKETİCİ GIDA FİYATLARINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEMEKTEDİR- TCMB
TÜRK LİRASINDA YAKIN DÖNEMDEKİ GÖRÜNÜM VE OTOMOBİLLERDEKİ ÖTV MATRAH ARTIRIMI DÜZENLEMESİNE BAĞLI OLARAK DAYANIKLI TÜKETİM MALI FİYATLARI ILIMLI BİR SEYİR İZLEMİŞ, BU GELİŞMENİN YANSIMASI İLE TEMEL MALLARDA YILLIK ENFLASYON GERİLEMİŞTİR- TCMB
HİZMET YILLIK ENFLASYONU İSE LOKANTA-OTEL GRUBUNUN ÖNCÜLÜĞÜNDE SINIRLI BİR ORANDA YÜKSELMİŞTİR- TCMB
AĞUSTOS AYINDA ULUSLARARASI PETROL FİYATLARI GERİLERKEN, BAŞTA TARIMSAL ÜRÜNLER OLMAK ÜZERE ENERJİ DIŞI EMTİA FİYATLARI TEKRAR YÜKSELMİŞTİR- TCMB
Facebookta Paylaş