Pekcan: İhracatımızdaki gerilemede AB’deki talep daralması, ayrıca otomotiv firmalarının ağustos ayına denk gelen üretime ara verme ve revizyon dönemi nedeniyle sektörün ihracatındaki düşüş etkili oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan twitter hesabından şu açıklamayı yaptı

Normalleşme döneminde üç ayı tamamladık. Ekonomik toparlanmamız başarı ile devam ediyor. Haziran-Ağustos döneminde, 2019’un aynı dönemine kıyasla, ihracatımız %0,3 artış gösterirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı altın hariç %90’a ulaştı.

Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre altın hariç ihracatımızdaki %4,9 düşüşe rağmen ,ithalatımız altın hariç %0,3 geriledi, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise % 82,9 olarak gerçekleşti.

İhracatımızdaki gerilemede en önemli ihraç pazarımız olan AB’deki talep daralması, ayrıca otomotiv firmalarının ağustos ayına denk gelen üretime ara verme ve revizyon dönemi nedeniyle sektörün ihracatındaki düşüş etkili oldu.

Gerek aldığımız tedbirler ve uyguladığımız etkin politikalar, gerekse başta AB olmak üzere ana ihracat pazarlarımızdaki normalleşme ile beraber, dış ticaretimizin önümüzdeki dönemde güçlü bir ivme kazanacağına inanıyoruz.

Kolay İhracat Platformu, Export Akademi, Sanal Ticaret Akademisi, sanal fuarlar ve heyetler, e-ihracat destekleri gibi ihracatı tabana yayma, ürün ve pazar çeşitlendirmesi, ihracatçılarımızın rekabet gücünün artırılması odaklı çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.
 Diğer Haberler
HONG KONG'DA HANG SENG ENDEKSİ YÜZDE 0.3 DÜŞÜŞLE 25120,09 PUANDAN KAPANDI
SUGA, JAPON İKTİDAR PARTİSİ LİDERLİĞİ İÇİN ADAY OLACAĞIANI RESMEN AÇIKLADI
ÇİN'İN PEKİN ŞEHRİ YÖNETİMİ: 3 EYLÜL'DEN İTİBAREN KADEMELİ OLARAK DOĞRUDAN ULUSLARARASI UÇUŞLAR KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK
JAPONYA KABİNE SEKRETERİ SUGA: JAPONYA'NIN KRİZLE KARŞI KARŞIYA KALDIĞI ZAMANDA POLİTİK VAKUMA İZİN VEREMEYİZ
JAPONYA KABİNE SEKRETERİ SUGA: ULUSAL KRİZ TARAFINDA POLİTİK VAKUMDAN KAÇINMALIYIZ
İHRACAT, AĞUSTOS AYINDA GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %5,74 AZALARAK 12 MİLYAR 463 MİLYON DOLAR OLDU - BAKANLIK
İTHALAT % 20.64 ARTARAK 18 MİLYAR 776 MİLYON DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞTİ - BAKANLIK
TCMB, 30.09.2020 vadeli 10.00 milyar TL tutarlı repo ihalesi açtı
İTALYA EKONOMİ BAKANI : 2020 GSYİH'SI %8'DEN BİRAZ FAZLA DÜŞECEK
DEUTSCHE BANK CEO'SU: EKONOMİNİN BAZI ALANLARDA % 70-% 90 KAPASİTEYLE ÇALIŞMASINA HAZIR OLUNMALI
DEUTSCHE BANK CEO'SU: ALMANYA'DA ZOMBİ FİRMALARIN BÜYÜKLÜĞÜ VERİMLİLİK AÇISINDAN CİDDİ SONUÇLARA YOL AÇABİLİR
Facebookta Paylaş