Sigorta sektörü Hazine ile yeni mali araç arayışında - Reuters

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB), şektör şirketlerinin, sermayelerini yüksek enflasyondan koruma amacıyla yeni bir mekanizma arayışı çerçevesinde, enflasyona endeksli yeni bir yatırım enstrümanı geliştirme konusunda Hazine yetkilileriyle görüştüklerini açıkladı.

Reuters haber ajansına göre Türkiye'de enflasyon Mayıs ayında yüzde 73,5'e ulaştı. Reel getirilerin negatif olduğu ve Merkez Bankası'nın politika faiz oranının Aralık ayından bu yana yüzde 14'te tutulduğu Türkiye’de enflasyonun daha da yükselmesi bekleniyor.

TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı, Reuters’a yaptığı açıklamada enflasyonun üzerinde getirisi olan bir finansal ürünün sigortacıları rahatlatacağını söyledi.

Obalı, sigortacıların Hazine yetkilileriyle görüşmelerini yaptıkları enflasyona endeksli tahvillerden yaklaşık 30-32 milyar liralık alım yapabileceğini belirterek, potansiyel talep seviyesinin altını çizdi.

Obalı, “Biz en azından sermayemizin erimesini engelleyecek bir yatırım enstrümanı bekliyoruz. Bunu ilettik” dedi ve artık kararın Hazine’nin elinde olduğuna dikkat çekti.

Hazine yetkilileri ise Reuters’ın konuyla ilgili sorularını yanıtlamadı.

Enflasyon, geçen yıl yüzde 44 değer kaybeden ve bu yıl büyük ölçüde para politikası nedeniyle yüzde 21 zayıflayan lira nedeniyle 24 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Sigorta şirketlerinin primleri enflasyona paralel olarak artıyor, ancak karları azaldı. Finansal yatırımların getirisi enflasyonun altında kaldığı için gelirler durdu.

 Amerika'nın Sesi (VOA) internet sitesinde yayınlanan habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 https://www.amerikaninsesi.com/a/6639591.htmlFacebookta Paylaş