S&P: Türk ekonomisine baskı arttı - Dünya

Dünya gazetesinde yayınlanan habere göre; Rusya ve Ukrayna kaynaklı gelişmelerin Türkiye’ye olası etkilerini DÜNYA’ya değerlendiren S&P EMEA Bölgesi Ülke Notları Direktörü Maxim Rybnikov, gerginliğin yukarı yönlü risklere işaret ettiğini söyledi.

 Rybnikov, enerji fiyatlarında görülebilecek yeni artışların, Türkiye'nin enflasyonu kontrol çabalarını daha da zorlaştıracağı görüşünü dile getirdi.

 Rybnikov, Türkiye için önemli kaynak ülkeler olan Rusya ve Ukrayna’dan gelecek turistlerin satın alma gücündeki olası kayıpların da potansiyel bir risk olarak görülebileceğini söyledi. Türkiye’de 2022 yılı ortalama enflasyon beklentilerinin yüzde 49,5 seviyesinde olduğunu belirten S&P yetkilisi, bu oranın, kuruluşun derecelendirdiği tüm ülkeler arasındaki en yüksek seviye olduğunu vurguladı.

S&P Gelişmekte Olan Ülkeler Başekonomisti Tatyana Lysenko da emtia piyasalarındaki son gelişmelerle Türkiye’de enflasyonun daha da yükselebileceği uyarısında bulundu. S& P Gelişmekte Olan Ülkeler Başekonomisti Tatyana Lysenko da emtia piyasalarındaki son gelişmelerle Türkiye’de enflasyonun daha da yükselebileceği uyarısında bulundu. Net enerji ithalatçısı olarak Türkiye’nin artan uluslararası enerji fiyatlarının enflasyona etkilerini derinden hissettiğini belirten Lysenko, “Güçlü arz-talep temelleri ve jeopolitik olayların bir araya gelmesiyle petrol fiyatlarının keskin bir şekilde yükseldiğini görüyoruz. Gaz fiyatlarının yüksek ve volatil kalması muhtemel” dedi.