Suudi Arabistan, Çinli teknoloji devi Huawei ile yapay zekâ teknolojisini geliştirme konusunda işbirliği başlattı

Suudi Arabistan, Çinli teknoloji devi Huawei ile yapay zekâ teknolojisini geliştirme konusunda işbirliği başlattı.
Suudi Arabistan'ın ulusal ölçekte dijital dönüşüme dair 2030 vizyonu hedefinin parçası olarak, Suudi Veri ve Yapay Zekâ Kurumu (SDAIA) ile Huawei şirketi arasında Ulusal Yapay Zekâ Kapasitesini Geliştirme Programı kapsamında bir mutabakat zaptı imzalandı.
SDAIA'ya bağlı Ulusal Yapay Zekâ Merkezi'nin CEO'su Majid Altuwaijri, yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan'ı dünyanın önde gelen veriye dayalı ekonomileri arasına sokmak istediklerini belirtti.
Altuwaijri, Ulusal Yapay Zekâ Kapasitesini Geliştirme Programı ve Huawei'yle yapılan işbirliği yoluyla Suudi Arabistan'ın en ileri teknolojilere sahip olmayı sürdürmenin yanı sıra, en iyi uygulamaları benimseme konusunda da başarılı deneyimlerden yararlanabileceğini ifade etti.
Huawei Ortadoğu Bölgesi Başkanı Charles Yang, yapay zekâ alanında uzun vadeli bir AR-Ge stratejisi uyguladıklarını, yapay zekânın 5G bağlantısı, bulut teknolojisi ve endüstriyel uygulamalarla kaynaşması yoluyla büyük fırsatlar yarattıklarını kaydetti.
Charles Yang, Suudi Arabistan'la yapılacak işbirliğiyle söz konusu teknoloji alanlarında yeni değerler yaratmayı, yerel ortaklarıyla yürütecekleri işbirliğiyle Suudi Arabistan'ın dijital dönüşüm hedefine ulaşmasına yardım etmek istediklerini sözlerine ekledi.
SDAIA tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenen Küresel Yapay Zekâ Zirvesi 21-22 Ekim günlerinde yapıldı.
Çin Uluslararası RadyosuDiğer Haberler
ALMANYA SAĞLIK BAKANI : GELECEK YILIN BAŞINDA COVİD-19 AŞISINI BEKLİYORUZ
ÇİN KAMU PLANLAMA OTORİTESİ: ÖZEL FİRMALARIN PİYASAYA GİRİŞİNİ GENİŞLETECEĞİZİ ULUSLARARASI PİYASALARDA BÜYÜMELERİ İÇİN ÖZEL FİRMALARI DESTEKLEYECEĞİZ
ÇİN KAMU PLANLAMA OTORİTESİ: ANA TEKNOLOJİLER KONUSUNDA ÖZEL FİRMALARA REHBERLİK EDECEĞİZ
BAKAN KOCA: KORONAVİRÜS SALGINI TÜM ÜLKEDE YENİDEN TIRMANIŞA GEÇMİŞ DURUMDA
JAPONYA HÜKÜMETİ: EKİM RAPORUNDA TÜKETİM KONUSUNDAKİ GÖRÜNÜMÜ YÜKSELTTİ, İTHALAT DEĞERLENDİRMESİNİ DÜŞÜRDÜ
JAPON HÜKÜMETİ, EKİM AYINAD GENEL EKONOMİK DEĞERLENDİRMESİNİ DEĞİŞTİRMEDİ: EKONOMİDE KISMİ YÜKSELİŞ İŞARETLERİ VAR ANCAK KORONAVİRÜS NEDENİYLE DURUM HALA CİDDDİ
TCMB, 20.11.2020 vadeli 5.00 milyar TL tutarlı repo ihalesi açtı
Facebookta Paylaş