TOBB Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi Başkanlığı’na Tamer Saka seçildi

TOBB internet sitesinde yayınlanan açıklama aşağıda bulunuyor:

 Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Seçimli Meclis toplantısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu başkanlığında yapıldı. Kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımı ile TOBB İstanbul Hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıda, Meclis Başkanlığına Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı (Akçansa ve Çimsa) Dr. Tamer Saka, Meclis Başkan Yardımcılığına ise Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği CEO’su İsmail Bulut oybirliği ile seçildi.?
Sektör Meclisleri çalışmaları hakkında Meclis Üyelerini bilgilendiren TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu, sektör meclislerinin çatışan değil uzlaşan, sektörün tüm taraflarını kapsayan bir yapı ve kamu ile özel sektör arasındaki çatı kuruluş olduğunu dile getirdi. Sektörün karşılaşabileceği her türlü zorlukta, TOBB olarak sektörün yanında olduklarını vurguladı.

 

-Saka’dan teşekkür

 

Meclis Başkanı Dr. Tamer Saka ise meclis üyelerine teşekkürlerini sundu ve yeni dönemde meclis ile birlikte güzel çalışmalar yapmayı planladıkları belirtti. Toplantıda Çimento sektörünün güncel durumuna dair bir sunum gerçekleştiren Meclis Başkanı Dr. Tamer Saka, sektörü rakamlarla etraflıca değerlendirdi. Sunumda 2019 yılının ilk 5 ayında, hazır beton üretiminde yüzde 47, çimento üretiminde yüzde 32, çimento tüketiminde ise yüzde 40 düşüş olduğunu belirten Saka, sektörde daralmaların yaşandığına dikkat çekti. Meclis Başkanı Dr. Tamer Saka sunumda, 2019 yılında ihracat performansının önem arz ettiğini belirterek, 2019 yılının 7 aylık döneminde sektörde toplam yüzde 43 artışla, 516 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini dile getirdi. En çok ihracatın ise sırasıyla, ABD, Gana, İsrail ve Fildişi Sahiline gerçekleştirildiği ifade edildi. Meclis Başkanı Dr. Tamer Saka ekonomik olarak sağlanan katkı ve üretim gücünün ülkemize değer katmak için aralıksız sürdürülmeye çalışılacağını belirtti.

 

Toplantıya katılan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Murat Halit Duruceylan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Tarım ve Gıda Tesisleri Şube Müdürü Orhan Dokumacı ile zeytincilik alanlarla ilgili görüş alışverişinde bulunulduFacebookta Paylaş