TSKB 2Ç2022 Sonuçları (Ziraat Yatırım)
 
  
TSKB'nin 2Ç2022'deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %51,1 oranında artarak 915,3mn TL'ye yükselmiştir. Bizim beklentimiz 850mn TL iken, piyasanın ortalama kar beklentisi 826mn TL idi. İştirak gelirleri beklentimizin üzerinde gelirken, karşılık giderleri tahminimizin altında gerçekleşmiştir.
 
İkinci çeyrek karı sonrasında TSKB'nin 2022 yılının ilk yarısındaki net dönem karı yıllık %217,7 oranında artarak 1.521mn TL'ye yükselmiştir.
 
Çeyreksel bazda; net faiz gelirleri %21,6 oranında artarak 2Ç2022'de 1.509mn TL'ye yükselirken, TÜFE varsayımını %49'dan %66,5'e revize eden Banka'nın TÜFE endeksli tahvillerden elde ettiği gelir 276mn TL artarak 653mn TL'ye çıkmıştır. Net ücret ve komisyon gelirleri de %62,1 oranında artarak 51,2mn TL'ye çıkmıştır. Bununla birlikte, TSKB'nin karşılık giderlerinin %8,6 oranında gerileyerek 667,4mn TL'ye düşmesi ve iştirak gelirlerinin de %107,6 oranında artarak 154,9mn TL'ye çıkması karı desteklemiştir. Banka bu çeyrekte 65mn TL serbest karşılık ayırmıştır. Böylelikle toplam serbest karşılıklar 720mn TL'ye yükselmiştir. Diğer yandan, ticari kar %34 oranında azalarak 185,7mn TL'ye düşerken, operasyonel giderler %4,5 oranında artmış ve 113,3mn TL'ye yükselmiştir.
 
TSKB'nin ortalama özsermaye karlılığı çeyreksel bazda 1.320 baz puan artarak %46,6'ya çıkarken, aktif karlılık %3,9 olmuştur. Banka'nın TÜFE endeksliler etkisi hariç güçlü marj genişlemesi de devam etmiştir. Diğer yandan, Banka'nın BDDK geçici önlemleri dahil sermaye yeterlilik rasyosu %17,65'tir.
 
TSKB'nin hedef hisse fiyatını, tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonlar ile piyasa çarpanında yaptığımız güncellemeye bağlı olarak 2,50TL'den 2,96TL'ye çıkartıyoruz. TSKB hisseleri güncellenmiş hedef hisse fiyatına göre %11 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, TSKB için daha önceki "AL" önerimizi "EKLE" olarak değiştiriyoruz.

  


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Çin Ordusu, 4-7 Ağustos'ta Tayvan yakınlarında tatbikat düzenleyecek -Çin Devlet Medyası
Çin Dışişleri Bakanlığı: Pelosi'nin Tayvan ziyaretininÇin-ABD ilişkilerinin siyasi tammeleri üzerinde ağır etkisi olacak
Çin Dışişleri Bakanlığı: Pelosi'nin Tayvan ziyaretini Tayvan Boğazında istikrar ve barışa ağır hasar verecek
Çin Dışişleri Bakanlığı: Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaretine kesinlikle karşıyız ve kınıyoruz
Tayvan Dışişleri Bakanı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'yi havalimanında karşıladı
Facebookta Paylaş