Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (İş Yatırım)

Sayın MATRİKS HABER,
İş Yatırım - Uluslararası Piyasalar - Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları
Dış piyasalar Trump'un virüse yakalanması, iyileşmesi, ABD'de açıklanacak destek paketine dair gelişmeler ve yaklaşan ABD seçimlerinde Demokrat adayın zaferini fiyatlayarak hareketler gerçekleştirirken, piyasa genelde pozitif tarafta işlem gördü. ABD tarafında tahviller daha çok destek paketine dair beklentilerle fiyatlanırken, Türkiye hazine eurobondları da pozitif fiyatlanarak Eylül ayı sonunda başlayan ve getirilerin daralmasına etki eden hareketi son iki günde terse çevirdi.
Hazine'nin beş yıl vadede hafta içinde gerçekleştirdiği USD cinsi yeni ihraca yabancıların ilgisi güçlü oldu. Hazine'nin piyasada işlem gören diğer beş yıllık kıymetlere kıyasla ek getiriyi yüksek tuttuğu ihracı 6,40% seviyesinden gerçekleştirirken, son iki günde kurdaki hareketin de etkisiyle yaşanan satışlar getirilerin 6,60% seviyesine genişlemesinde etkili oldu. On yıl vadeli kıymet haftaya 6,63% bölgesinde başlarken, ilk etapta getirilerin daralması 6,50% seviyesine daralmaya etki etse de, iki günde yaşanan satışlar sonrası 6,80% seviyesine genişledi, uzun vade kıymet ise hafta başına göre 15 baz puan artarak 7,60% oldu. Şirket kıymetleri hafta genelinde pozitif tarafta işlem görürken, bugün yaşanan satışlar sonrası getiriler yükseldi, yabancıların daha çok satışta olmasının ardından lokallerin de düşük hacimlerde satışa yönelmesi, kağıt likiditesini artırdı. 2022-23 vade kıymetler ise lokallerin daha çok yöneldiği bölge oldu. Beş yıllık risk primi ihraç öncesi gerilediği 500 baz puan seviyesinden yaşanan satışlar sonrası 530 baz puana yükseldi.
ABD hazine tahvilleri, Trump'un hastalık haberinin piyasada yarattığı satışa rağmen, daha çok Demokrat aday Biden'in seçimi kazanacağına dair beklentiler ve sağlanacak mali destek haberleri ile fiyatlanarak satıcılı işlem gördü. On yıl vadeli kıymet bir süredir işlem gördüğü dar bandın üst sınırı olan 0,80% seviyesini test etse de yukarı kırılım sağlayamadı, Cuma kapanışa göre sekiz baz puan genişeyen getiriler 0,78% bölgesinde işlem gördü. Avrupa'da artan vaka sayıları ve daha önce açıklanması planlanan mali destek paketine dair belirsizlik Alman hazine tahvillerinin fiyatlamasında çok etkili olmadı, hafta başına göre üç baz puan artan on yıl vadeli kıymet getirisi -0,52% seviyesine genişledi.İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
BİST KIYMETLİ MADENLER PİYASASINDA BUGÜN 1.754 KG ALTIN, 1.838 KG GÜMÜŞ İŞLEMİ YAPILDI
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -112648,0 milyon TL
RUSYA: MOSKOVA'DA ERMENİSTAN VE AZERBAYCAN'DAN ÜST DÜZEY DİPLOMATLAR ARASINDA OLASI TOPLANTI KONUSUNDA MÜZAKERELER YAPIYORUZ
MERKEL : EĞER MÜMKÜNSE, ALMANYA 2022'DEN İTİBAREN YENİDEN DENGELİ BİR BÜTÇEYE GERİ DÖNMELİ
Facebookta Paylaş