Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (İş Yatırım)

İş Yatırım - Uluslararası Piyasalar - Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (24 Aralık 2020)
ABD’de uzlaşılan destek paketi ve Trump’un miktara dair vetosu, Brexit’e dair olumlu yönde gelişmeler piyasalarda yön belirlerken, Noel ve yılbaşı nedeniyle düşen hacimler de fiyatlamalarda etkili oldu. Merkez Bankası’nın beklentinin üzerinde artırdığı faiz TL’de alımların devamını sağlarken, Türk hazine eurotahvilleri, düşük hacimlerle de olsa, talep görmeye devam etti.
Getiri eğrisi genelinde 9-15 baz puan arası daralma olurken, beş yıl bölgesi alımlarda öne çıktı. Hafta genelinde hafif primlenme olurken, 200 baz puanlık faiz artışı sonrası getirilerde daralma hızlandı. Yeni ihraç olan beş yıllık kıymet 4,50%, on yıllık kıymet 5,45% bölgesinde işlem görürken, uzun tarafta da getiriler 6,15% bölgesine daraldı. Hafta başında 340 baz puana yükselen beş yıllık ülke risk primi de faiz kararı sonrası 320 baz puana geriledi. Şirket kıymetlerinde de getiriler daralmaya devam etti, uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde yabancı talebi öne çıktı, düşük hacim nedeniyle bir çok kıymette likidite oldukça kısıtlandı.
ABD hazine tahvilleri, destek paketine dair uzlaşma ve Brexit gelişmeleri ile satış görürken, Trump’un daha yüksek miktarlı bir destek paketi talebinde bulunması tahvillere alım getirdi. On yıl vadeli kıymet haftayı 0,88-0,97% bandında geçirirken, Noel tatili öncesi 0,93% getiri seviyesinde işlem gördü. Ekonomik toparlanma ve enflasyon beklentileri 5-30 yıl getiri farkının 130 baz puan ile 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkmasını sağladı. Almanya ise, kapanmanın yarattığı tedirginlik ile oluşan tahvil talebi beklentisine rağmen, hafta başına göre altı baz puan genişleyerek Noel tatiline -0,55% seviyesinde kapanış yaparak girdi.


İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş