Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (İş Yatırım)

Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (30 Aralık 2020)
Yılın sonuna yaklaşırken küresel piyasalar, aşı iyimserliği ve ABD’de destek paketinin daha da güçlendirilmesine dair adımlarla kuvvetli seyrini sürdürdü. ABD ve Japonya’da endeksler tarihi zirvelerini tazelerken, emtia fiyatları da yükselişi sürdürdü. Ay başından bu yana gösterdiği güçlü performans ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok yükseliş kaydedenlerden olan TL’nin verdiği destek ile Türk hazine eurotahvillerinde de olumlu seyir devam etti.

Noel tatili öncesinde alıcılı işlem gören Türk hazine eurotahvilleri tatil sonrasında da güçlü performansını devam ettirdi. Getiri eğrisi genelinde 10-13 baz puanlık daralma kaydedilirken, orta vade kıymetlerde alımlar bir nebze daha kuvvetli oldu. Son ihraç olan beş ve on yıl vadeli kıymetlerde getiriler sırasıyla 4,40% ve 5,30% seviyelerinde olurken, uzun tarafta getiriler 6% seviyesine yaklaştı. Beş yıllık ülke risk primi de yaklaşık 15 baz puan düşüşle 305 seviyesine çekildi. Şirket kıymetleri de alıcılı işlem gördü, genel olarak yabancı talebi devam ederken, uzun vade sermaye benzeri kıymetler düşük likidite ve güçlü talep ile işlem gördü.

ABD hazine tahvilleri, artan enflasyon beklentileri ve destek paketinde rakamsal bir uzlaşının sonunda elde edilmesine rağmen, dar bantta işlem görmeyi sürdürdü. Noel tatili öncesi 0,92% seviyesinde işlem gören on yıl vadeli kıymet bu hafta 0,92-0,96% bandında işlem gördü. Alman on yıl vadeli hazine tahvili de benzer performans sonrası -0,56% seviyesinde işlem görüyor.

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
UKRAYNA, SİNOVAC'IN COVİD-19 AŞISINDAN 1.8 MİLYON DOZ ALACAK -CUMHURBAŞKANLIĞI OFİSİ
UKRAYNA, ÇİNLİ SİNOVAC'A AİT COVİD-19 AŞISINI ALMAK İÇİN ANLAŞMA İMZALADI -CUNHURBAŞKANLIĞI OFİSİ
M3 PARA ARZI KASIM AYINDA YILLIK +39.4% (ÖNCEKİ AY: +45.8% )
M1 PARA ARZI KASIM AYINDA YILLIK +82.8% (ÖNCEKİ AY: +93.8% )
İŞBİR HOLDİNG BAĞLI ORTAKLIĞI İŞBİR SÜNGER SANAYİ ÇANKIRI'DA PAKET YAY ÜRETİM TESİSİ" KURMAK İÇİN SANAYİ PARSELİ TAHSİSATI ALDI, PROJENİN 2021 MART AYINDA BİTMESİ PLANLANIYOR
Facebookta Paylaş