Türkiye, Mart enflasyonunda ithal fiyatları ve petrol etkisiyle artış bekleriz (Tera Yatırım)

Türkiye: Mart enflasyonunda ithal fiyatları ve petrol etkisiyle artış bekleriz…

Enflasyonun ana politika odak noktası olmaya devam edeceğinin anlaşıldığı Merkez Bankası mesajlarından sonra, yeni haftaya Mart ayı enflasyon verilerini izleyerek gireceğiz. Mart ayında enflasyonun %1’lik aylık artış ile beraber yıllık bazda %16,1 seviyesinde gerçekleşmesini bekleriz. Enflasyon, Şubat ayında artan ithal fiyatları ve petrol fiyatlarının etkisiyle %15,6 seviyesine yükselmişti. Mart enflasyonunda da bu iki faktörün etkili olmaya devam etmesini bekleriz.

Enflasyon artan ithalat maliyetleri ve petrol fiyatlarının etkisiyle Ekim ayından sonraki 5 ayda da hızlanarak Şubat ayında %15,6 seviyesini bulmuştur. ÜFE üzerinde yüklenen maliyet etkisi ile beraber ÜFE ile TÜFE arasındaki makas %11’e ulaşmıştır. ÜFE’deki artışın da devam etmesi, bu maliyet yükleniminin sürdüğünü göstermektedir. Bu maliyet etkisi de hem döviz kurları hem de emtia fiyatlarından, özellikle de artan petrol fiyatlarından gelmektedir. Mart ayında da 65 USD civarlarında seyreden petrol fiyatları, bir önceki yılın aynı döneminde pandemi etkisiyle dip yapmış olan fiyatlara göre önemli bir baz etkisi de göstermektedir. Bu maliyet geçişi etkisinin TÜFE üzerine yansımaya devam etmesiyle, yukarı yönlü baskının devam edeceğini ve Mart ayından sonra da enflasyonun yükseleceğini düşünürüz. Yılın ikinci yarısında, mevcut faktörlerin ağırlığının azalması, mevsimsel koşullar ve baz etkisi ile dezenflasyon beklenmekle beraber bu sürece ilişkin yukarı yönlü riskler özellikle son TRY hareketlerinin enflasyonist etkisi çerçevesinde daha fazla ağırlıklanmıştır.

 
Türkiye enflasyon ve faiz oranları… Kaynak: Bloomberg, TCMB, TÜİK…

Hem TCMB görev değişikliğinin piyasa yansıması, hem de ABD Hazine getirilerinin yükselmesi ile beraber TRY, Mart ayında %10’a yakın bir değer kaybına uğramıştır. Tabii bu çeşit bir volatilite ve belirsizlik, ileriye dönük olumlu yönde fiyatlama yapmayı da zorlaştırmaktadır. Bu bakımdan, ithal tarafından gelen enflasyon baskısına da ilave bir etki söz konusu olabilir. Kur ve faiz hareketlerinin etkisi, ithalat maliyetleri tarafında belirsizlik aralığını artırmaktadır. Yerel para değeri üzerinde oluşan yeni değer kaybı baskısı da, Merkez Bankası’nın sıkı politika uygulama gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Sn. Şahap Kavcıoğlu’nun ekonomist toplantısındaki sıkı para politikası mesajları piyasa tarafından olumlu algılandı. Enflasyon odak noktasını ve pozitif reel faiz söylemini dikkate alacak olursak (burada tabii gerçekleşen enflasyon ile beklenen enflasyonun nasıl ağırlıklandırılacağı da önemli tabii); %19 faiz bir süre daha uygulamada kalacak görünüyor. Enflasyonun genel görünümünü ele aldığımızda da, 15 Nisan PPK’sında faiz indirimi olası görünmemektedir. İlerleyen döneme ilişkin de politika faizinin, TÜFE’nin üzerinde tutulacağına dair söylem önemli. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
PAKDEMİRLİ, TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ KAPSAMINDA 394 MİLYON 514 BİN 187 LİRALIK DESTEĞİ, BUGÜN ÜRETİCİLERİN HESAPLARINA AKTARACAKLARINI AÇIKLADI
OTOMOBİL VE HAFİF TİCARİ ARAÇ SATIŞLARI MART AYINDA 96.428 ADET (ŞUBAT: 58.504 ADET) - ODD
OTOMOBİL VE HAFİF TİCARİ ARAÇ SATIŞLARI MART AYINDA YILLIK +92.8% (ÖNCEKİ AY: +60.3%) - ODD
OTOMOBİL VE HAFİF TİCARİ ARAÇ SATIŞLARI OCAK-MART DÖNEMİNDE YILLIK +59.7% - ODD
OTOMOBİL VE HAFİF TİCARİ ARAÇ SATIŞLARI OCAK-MART DÖNEMİNDE 198.660 ADET - ODD
CUMHURBAŞKANLIĞI BAŞDANIŞMANI BULUT: SPEKÜLASYONLARA KİMSE İNANMASIN - CNN TÜRK
CUMHURBAŞKANLIĞI BAŞDANIŞMANI BULUT: MERKEZ BANKASI BU DALGALANMADA 1 DOLAR BİLE SATMADI - CNN TÜRK
Facebookta Paylaş