TÜSİAD Yönetim Kurulu Brüksel'de temaslarda bulundu

Kuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:
 
Türkiye-AB entegrasyon ortaklığı ve ekonomik gelişmelere ilişkin Türk iş dünyasının görüşleri paylaşıldı
 
TÜSİAD Yönetim Kurulu 25-26 Ekim tarihlerinde Brüksel’i ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Avrupa Parlamenterleri, AB Komisyonu, AB ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti resmi temsilcileri ile temaslarda bulunuldu. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan başkanlığındaki heyette Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih Kemal Ebiçlioğlu ve Bedii Can Yücaoğlu, Genel Sekreter Ebru Dicle, Genel Sekreter Yardımcısı Hale Hatipoğlu ve Avrupa Birliği Temsilcisi A. Dilek Aydın yer aldı.
 

Görüşmelerde küresel gelişmeler bağlamında Türkiye-AB entegrasyon ortaklığı ve ekonomik gelişmelere ilişkin Türk iş dünyasının görüşleri paylaşıldı. AB-Türkiye Gümrük Birliği’nin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve dijital tek pazar entegrasyonunu içerecek şekilde güncellenmesi, yeşil ve dijital dönüşüm, enerji ve gıda güvenliği, küresel ticaret gündemi ve değer zincirlerinde yapılanma konuları ele alındı.

Orhan Turan: “Son pandemi ve enerji krizleri küresel ortamda rekabet gücü yüksek bir Avrupa için Türkiye'nin kritik rolünü ve Türkiye için AB sürecinde ilerlemenin önemini bir kere daha ispatlıyor.”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan görüşmelerde şu mesajları verdi:
 
“Avrupa'nın geleceğini dayanışma anlayışı ve ortak bir yaklaşımla planlamalıyız. Avrupa Siyasi Topluluğu ile yansıtılan birlik ve ortak çözüm üretme iradesi önemli. Türkiye’nin AB entegrasyon süreci mevcut jeoekonomik ve jeostratejik sınamalara etkili yanıtlar oluşturmak için etkinleştirilmeli. Türkiye-AB Gümrük Birliği'nin yeşil ve dijital dönüşüm alanları dahil olmak üzere güncellenmesi önceliğimiz. Bu hedef üyesi olduğumuz Avrupa iş dünyası temsil kuruluşu BusinessEurope ile ortak çağrımız. Son pandemi ve enerji krizleri küresel ortamda rekabet gücü yüksek bir Avrupa için Türkiye'nin kritik rolünü ve Türkiye için AB sürecinde ilerlemenin önemini bir kere daha ispatlıyor.”
 
AB-Türkiye ilişkilerinde somut yol haritası üzerine istişareler gerçekleştirilen kurumların temsilcileri arasında yer alanlardan bazıları:
 
• AB nezdinde Almanya Daimi Temsilcisi Büyükelçi Michael Clauss,
• AB nezdinde Fransa Daimi Temsilcisi Büyükelçi Philippe Leglise-Costa,
• AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Ticaret Danışmanı Tomas Baert
• AB Dış Eylemler Dairesi - EEAS Genel Sekreteri Stefano Sannino ve Avrupa Dış Eylemler Dairesi Avrupa’dan Sorumlu Genel Müdür Angelina Eichhorst
• Finansal Hizmetler, Mali İstikrar ve Sermaye Piyasaları Birliği’nden Sorumlu AB Komiseri Mairead McGuinness’in Kabine Şefi Patricia Reilly
- AB Komisyonu Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis’in Kabine Şefi Michael Hager
• AB Komisyonu’nun Uluslararası Ortaklıklardan Sorumlu Üyesi Jutta Urpilainen’in Kabine Şefi Taneli Lahti
 
Ayrıca araştırma ve yenilikçilik ve dijital ekonomi alanlarından sorumlu AB Komiserlerinin kabineleri ile temaslar gerçekleştirildi.
 
Avrupa Birliği Türkiye Forumu-TÜSİAD evsahipliğinde, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ve Avrupa Parlamentosu üyesi ve Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor’un eşbaşkanlığında Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği temalı bir toplantı düzenlendi. Toplantının açılış konuşmaları Orhan Turan, Nacho Sánchez Amor ve Avrupa Parlamentosu - TBMM Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Sergey Lagodinsky tarafından gerçekleştirildi. AP üyesi ve Gümrük Birliği Raportörü Dr. Andrey Kovatchev, AP üyesi İsmail Ertuğ, AP üyesi Bernard Guetta, AP üyesi İlhan Küçük, yanı sıra AB Komisyonu Genişleme Müzakereleri ve Komşuluk Genel Müdürlüğü, Avrupa Dış Eylemler Dairesi, AB Komisyonu Ticaret Genel Müdürlüğü ve düşünce kuruluşu temsilcileri toplantıya katılarak katkı sundu.
 
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, AB Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ve NATO Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk ile bir araya gelen TÜSİAD heyeti AB-Türkiye ilişkilerinde gelişmeleri değerlendirerek, temel işbirliği alanlarında ilişkilerin geliştirilmesi için fikir alışverişinde bulundu.
 
Genel Sekreter Ebru Dicle ayrıca 27 Ekim’de gerçekleştirilen BusinessEurope İcra Kurulu toplantısına katıldı. Avrupa iş dünyası temsilcileri toplantıda enerji güvenliği öncelikli olmak üzere stratejik alanlarda küresel gelişmeler, ekonomi ve ticaret gündemi, yeşil ve dijital dönüşüm politikaları hakkında kapsamlı istişareler gerçekleştirdi.Diğer Haberler
Portekiz'de TÜFE Ekim'de aylık %+1.3, yıllık %+10.2
BIST 100 ENDEKSİ BUGÜN %1.41 GERİLEDİ (3878), TOPLAM GÜNLÜK İŞLEM HACMİ 36 MİLYAR 97 MİLYON TL OLDU
Japonya/Kishida: BOJ'un sürdürülebilir ve istikrarlı şekilde enflasyon hedefine rehberlik etmesini anlıyorum
Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizi 13 baz puan artışla %2.11 seviyesine çıktı
Japon Maliye Bakanı : Hükümet, BOJ ile koordineli olarak döviz kur hareketlerini yakından izleyecek
Japonya Başbakanı: Hükümet kurda aşırı volatiliteye karşı uygun adımlar atmaya hazır
Facebookta Paylaş