Xi: Kimse Çin ulusunun ilerlemesini engelleyemez

70’inci yılını kutlayan Çin Halk Cumhuriyeti’nde ülkenin her yerinde kutlamalar yapılıyor. Başkent Beijing’deki kutlamalar askeri geçit ve halk yürüyüşü ile başladı. Törende bir konuşma yapan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jingping, Çin’in 70 yılda elde ettiği başarılara vurgu yaparak, Çin yoksul ve trajik kaderinin ÇKP’nin kurulması ile değiştiğini söyledi. Kimsenin Çin’in ilerlemesini engelleyemeyeceğini belirten Xi, “Çin’in geleceği daha güzel olacak” dedi…
 
Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70’inci yıldönümü bugün Beijing'de düzenlenen büyük törenlerle kutlanıyor. Kutlamalar kapsamında, askeri geçit töreni ve halk yürüyüşü yapılacak. Yoksul ve zayıf bir ülkeden, dünyanın ikinci büyük ekonomisine, en büyük ticaret, en fazla döviz rezervine sahip ve en büyük dış yatırım ülkesine dönüşen Çin’deki görkemli kutlamaların ilki askeri geçit töreni oldu. Törende bir konuşma yapan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, sözlerine Çin ulusunun bağımsızlığı, halkın kurtuluşu, devletin refahı ve halkın mutluluğu için hayatını feda eden ölümsüz devrimci önderlere ve şehitlere en saygılarını ileterek başladı. Bu süreçte Çin’in kalkınmasını destekleyen tüm yabancı dostlara yürekten şükranlarını ifade etti.

 

Xi Jinping, sosyalist Çin’in dünyanın doğusunda dikildiğini ve hiçbir gücün Çin’in konumunu sarsamayacağını kaydederek, “Kimse Çin ulusunun ilerlemesini engelleyemez” dedi.
 
“ÇKP, Çin’in trajik kaderini değiştirdi”
 
ÇHC’nin kuruluşunun, modern tarihte Çin’in yoksul ve trajik kaderini tamamen değiştirdiğine ve Çin ulusunun yeniden canlanma yolunda ilerlediğine işaret eden Xi Jinping, 70 yılda Çin’de tüm etnik gruplara mensup vatandaşların birlikte çaba harcayarak dünyayı şaşırtan büyük başarılara imza attıklarını kaydetti.
 
Xi, halkı ülkenin sahibi olarak görerek Çin’e özgü sosyalizm yolunun öneminin altını çizerek Çin’in “Barışçı Birleşme, Bir Ülke İki Sistem” politikasında ısrar edeceğini belirterek, Hong Kong ve Macao Özel İdari Bölgesi’nin uzun vadeli refah ve istikrarı korumasını, Taiwan Boğazı’nın iki yakası arasındaki ilişkilerin barışçı şekilde gelişmesini arzuladıklarını ifade etti.

Xi Jinping, anavatanın tamamen birleşmesi için tüm Çin vatandaşlarının ortak çaba harcamaya devam etmeleri çağrısında bulundu.

Barışçı gelişmeden şaşmayacaklarını dile getiren Xi, çifte kazanç temelinde dışa açılma politikası uygulamaya devam ederek insanlığın kader birliğini tesis etmek için dünya ülkeleriyle ortaklaşa çaba harcayacaklarını belirtti.
 
“Çin’in geleceği daha güzel olacak”
Xi Jinping, Çin’in geçmiş başarılarının insanlığın tarih kitabında kaydedilmiş olduğunu, Çin’in bugününü halkın eliyle yaratmakta olduğunu ve Çin’in geleceğinin daha da güzel olacağını ifade etti.
Xi Jinping, tüm parti, ordu ve tüm etnik grupların daha sıkı bir dayanışma halinde ülkeyi güçlendirmeye devam etmesi, aynı zamanda iki 100 yıllık hedefe ulaşmak ve Çin'in kalkınmasını gerçekleştirmek için ortak çaba göstermesi çağrısında bulundu.
 
 
Çin Uluslararası RadyosuFacebookta Paylaş