ECB ve Fed politika savaşı, ECB’nin güçlü EUR ile mücadelesi(Tera Yatırım )

ECB ve Fed politika savaşı, ECB’nin güçlü EUR ile mücadelesi…
 
Temmuz ayında Lagarde’ın temkinli iyimserlik gösterdiği ECB toplantısından bu yana geçen süreçte ekonomik ve parasal anlamda meydana gelen gelişmeler muhtemelen yarın daha fazla ihtiyatlı olunmasına neden olacak. ECB’nin, Fed’in yeni stratejisinden sonra işinin zorlaştığı görülüyor. Çünkü Fed, ortalama enflasyon hedefine geçmeyle beraber para arzını kayda değer bir süre geniş tutmaya devam edecek ve böyle bir ortamda güçlü olabilecek bir EUR, ECB’nin ekonomiyi canlandırma anlamında aksiyon alanını daraltır, işini zorlaştırır.
 
2Ç20 döneminde %11,8 daralmış olan ekonominin, 3Ç20 dönemi içindeki toparlanma ivmesi Ağustos öncü göstergelerinin ortaya koyduğu üzere yavaşlamış görünüyor. PMI’lar hala Euro Bölgesi’nin geneli için büyüme bölgesinde olsa da bazı ülkelerin daralmaya geçtiği görülmektedir. Virüs vakalarındaki artış hızının kırılamaması 4Ç20’deki momentumu aşağı yönlü etkileyebilir, ki bu toplantıda yapılacak olan ekonomik projeksiyon güncellemelerinin Banka’nın bu konudaki pozisyonunu belirlemesi açısından kritik öneme sahip olduğunu belirtmek gerekir. ECB, bu toplantıda olmasa da ilerleyen zaman diliminde ilave parasal genişlemeyi değerlendirebilir.
 
 
Avrupa’da ekonomik aktivite toparlanma ivmesi… Kaynak: ECB, Bloomberg
 
Fed ile olan politika savaşında güçlü EUR konusunda Banka’nın bazı yönlendirmeleri olacağı beklentileri toplantı açıklamaları öncesinde EUR’yu zayıflatıyor. Güçlü EUR, toparlanma sürecinde güncel deflasyon sorununun derinleşmesine ve ihracat kabiliyetinin Çin, ABD ve Brexit nedeniyle İngiltere artan sorunların olduğu bir ortamda azalmasına neden olacaktır. ABD gibi ülkelerin ithalat üzerine koyduğu vergi bariyeri de Birlik için bu dönemde zorlayıcı etkiye neden olabilir. Bu aşamada faiz konusunda ilave bir adım atması çok olasılık dahilinde görünmüyor, ki atsa bile negatif faizlerin derinleşmesinin yeni sıkıntılar getireceği ve finansal sistem kaynaklı bir krizin temellerini atması olası olur. Banka, bu hafta aşağı yönlü riskleri biraz daha belirginleştirecek ve parasal genişlemeyi artırma sinyali verecektir Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş