Fed/Evans: Güçlü dolar enflasyon üzerinde aşağı baskı oluşturur- bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre;Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Salı günü Frankfur'ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Güçlü dolar, diğer her şey eşit olduğunda, genellikle enflasyon oranı üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturur ve bu dikkate alınması gereken bir şey" dedi.

Evans, euronun dolar karşısında Pazartesi günü Mayıs 2017'den bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından yaptığı değerlendirmede, "Bunun ithalat fiyatlarını nasıl etkilediğine ve enflasyon ölçümlerini nasıl değiştirdiğine bakıyoruz" dedi.

Enflasyonun muhtemelen 2021'e kadar yüzde 2 seviyesinin üzerine çıkacağını kaydeden Evans, "Fed fon faizi (gösterge faiz) şimdilerde uygun seviyede" şeklinde görüş bildirdi.

Evans, "Halen mevcut çeyrek dönemi atlatmak ve yüzde 2 büyüme ve ardından yüzde 1.8 büyüme gibi yavaşlayan bir büyüme hızı ile devam etmek için iyi bir olasılık var" dedi ve "Mevcut politika temellerimiz dikkate alındığında, bunun yüzde 2 enflasyonun üzerine çıkacağımız bir ortam olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Chicago Fed Başkanı, ABD ISM verisinin halen iyi giden ancak doygunlaşan bir ekonomi ile uyumlu olduğunu sözlerine ekledi.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/fedevans-guclu-dolar-enflasyon-uzerinde-asagi-baski-olusturur-2234224
 Diğer Haberler
MHP'Lİ YALÇIN: BAHÇELİ DOKTORLARIN TAVSİYESİ ÜZERİNE İSTİRAHATİNİ BİRKAÇ GÜN UZATTI, TBMM'DEKİ YENİ YASAMA YILI ETKİNLİKLERİNE KATILAMAYACAK-NTV
DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ: TİCARETE İLİŞKİN GÖSTERGELER ENDİŞE VERİCİ YÖRÜNGEYİ İŞARET EDİYOR
DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ: EKONOMİSTLER, AŞAĞI YÖNLÜ RİSKLERİN YÜKSEK KALMAYA DEVAM ETTİĞİNİ VE 2020 ÖNGÖRÜLERİNİN NORMAL TİCARİ İLİŞKİLERDEN DAHA FAZLASINA BİR DÖNÜŞ OLMASINA BAĞLI OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİYOR
DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ: ANLAŞMASIZ BREXİT ÇOĞUNLUKLA AVRUPA İLE SINIRLI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE BÖLGESEL ETKİ YARATACAK
DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ: NİSAN AYINDAKİ %2.6 BÜYÜME BEKLENTİSİNE KIYASLA DAHA DÜŞÜK OLARAK DÜNYA İMALAT HACMİNİN BU YIL SADECE %1.2 ARTMASINI BEKLİYORUZ
DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ: TİCARET ANLAŞMAZLIKLARI TAHMİNLER İÇİN EN BÜYÜK OLUMSUZ RİSKLERİ ORTAYA ÇIKARIYOR
DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ: 2020 YILI İÇİN ÖNGÖRÜLEN ARTIŞ DAHA ÖNCE TAHMİN EDİLEN %3'^TEN DAHA DÜŞÜK OLARAK %2.7'DİR
DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ : DTÖ, HUZURSUZ GLOBAL EKONOMİ GERİLİMLERİ NEDENİYLE BEKLENTİSİNİ DÜŞÜRDÜ
Facebookta Paylaş