Goldman Sachs, Fed'in politika faizinde zirvenin %5 ile Mart ayında gerçekleşeceğini öngördü- bloomberght.comKüresel piyasalar Fed'in faiz kararına odaklanırken, kurumlardan sıkılaşma patikasına yönelik analiz ve tahminler gelmeye devam ediyor.

Bu kurumlardan biri olan Goldman Sachs, Fed'in politika faizini Mart ayında yüzde 4,75-5 aralığına çıkaracağını öngördü. Goldman Sachs ekonomistleri son analizle birlikte daha önce yapmış oldukları zirve tahminini 25 baz puan yukarı çekmiş oldu.

Ekonomistler, Mart ayında politika faizinin öngördükleri zirve seviyesine yükselmesi için bu hafta 75 baz puanlık bir faiz artışı olacağını, Aralık'ta 50, Şubat ve Mart'ta ise 25'er baz puanlık artış kararı alınacağını tahmin etti.

Goldman Sachs ekonomistleri Fed'in faiz artışlarının Şubat ayının ötesine geçmesine yönelik beklentilerini üç gelişmeye dayandırdı. Ekonomistlere göre yüksek enflasyon, mali sıkılaşmanın bitmesi ve reel gelirlerin tırmanması dolayısıyla ekonomiyi soğutma ihtiyacı ve finansal koşullarda olgunlaşmamış bir gevşemeyi önlemek amacıyla Fed faiz artışlarını Şubat'ta sonlandırmayacak.

  bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/goldman-fed-faizinde-zirve-beklentisini-guncelledi-2318146Diğer Haberler
JAPONYA'DA MD GEÇİCİ SANAYİ ÜRETİMİ EYLÜL'DE AYLIK -1.6% (BEKLENTİ: -1.0, ÖNCEKİ: +3.4%)
JAPONYA'DA MD GEÇİCİ SANAYİ ÜRETİMİ EYLÜL'DE YILLIK +9.7% (ÖNCEKİ: +4.2%)
JAPONYA'DA PERAKENDE SATIŞLAR EYLÜL'DE YILLIK +4.5% (BEKLENTİ: +4.1%, ÖNCEKİ: +4.1%)
ÇİN'DE NBS İMALAT PMI EKİM'DE 49.2 (BEKLENTİ: 50.0 ÖNCEKİ: 50.1)
ÇİN'DE NBS BİLEŞİK PMI EKİM'DE 49.0 (ÖNCEKİ: 50.9 )
ÇİN'DE NBS İMALAT DIŞI PMI EKİM'DE 48.7 (ÖNCEKİ: 50.6)
Facebookta Paylaş