Güne Bakış (Anadolu Yatırım)

Veri Akışında Bugün Ne İzlenecek?
" ABD_Çekirdek PCE, Kişisel Gelirler ve Harcamalar, Haftalık İşsizlik Başvuruları, Yeni konut Satışları
Global piyasalarda bu sabah? Karışık…
Biontech CEO'su Uğur Şahin'in mutasyona uğrayan yeni tip Covid-19 için istenmesi halinde 6 hafta içerisinde yeni aşı geliştirilebileceğine dair açıklaması ile risk alma iştahı toparladı.
Bu sabah ise ABD'de senatonun teşvik paketini onaylaması sonrasında Trump'ın, 600'er dolar nakit yardımının 2.000 dolara çıkarılması da dahil bazı değişiklikler yapılması için çağrıda bulunması onaylayıp onaylamayacağı konusunda soru işaretleri yaratırken Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, Demokratların bu yönde bir revizeye hazır olduğuna dair açıklaması ile satışlar sınırlı kalmış görünüyor. ABD vadelilerinde an itibariyle %0,22'lik değer kaybı varken, Asya'da %0,3 civarında primler var.
Dışarda yarın Noel arifesi nedeniyle piyasalarda yarım gün, Cuma günü ise tüm gün kapalı olacak. Bu açıdan Noel öncesinde bugün yurtdışında önemli kırılmalar beklemiyoruz.
İçerde TCMB'nin yarınki faiz kararı öncesinde AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 12:00'de partisinin TBMM'deki grup toplantısına katılacak. Buradan yapılacak açıklamalar takip edilecek.
Piyasa TCMB'den ortalamada 150 baz puanlık faiz artırımı yapmasını bekliyor. 100 baz puanlık artırımın da piyasa fiyatlamaları açısından yeterli olacağı kanaatindeyiz. Bu açıdan 100 puan ve üzerinde faiz artırımı gelmesi halinde yurt içinde risk iştahının artmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.
Küresel piyasalardaki toparlanmalara paralel yurt içinde de tepki alımları yaşandı. Önceki günü %1,7'lik kayıpla kapatan 100 Endeksi dünü %1,5'lik primle 1405 puandan kapattı. 1395 üzerinde kapanış pozitif iken daha önce de test edilen ancak kırılamayan 1410 direncini izleyeceğiz. Kırılması halinde 1430-1440 bandı yeni hedef olarak izlenebilecekken 1395 üzerindeki geri çekilmeler alım fırsatı olarak takip edilebilir. Aşağıda bu hafta test edilen 1365 desteğini ise stop-loss seviyesi olarak takip edeceğiz.


 Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.
 http://www.anadoluyatirim.com.tr/
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.