J.P. Morgan Asset Management/Mıchele: Şimdi risk, enflasyonist baskının düşünülenden daha kalıcı olduğunu kanıtlarsa, Fed'in daha hızlı faiz artışı yapacak olması

J.P. Morgan Asset Management'ın baş yatırım yetkilisi Bob Michele, Federal Reserve'i beklenenden daha erken faiz artışı yapmaya zorlayacak türden bir enflasyon korkusuna karşı tetikte olduğunu ifade etti.

 Michele, arz yönlü darboğazlardan ücret artışına kadar her türlü fiyat baskısının gelecek yılın Eylül ayında bir faiz artırımına yol açacağı bir senaryoya dikkat ediyor.

 Bu tarihin henüz temel senaryosu olmadığını belirten varlık yöneticisi hala 2023 ortasında bekliyor bu gelişmeyi. Ancak bu haftaki tahvil satışları, Hazine getirilerini üç ayın en yüksek seviyesine çıkarırken, piyasanın enflasyonun geçici olmaktan uzak olacağına dair korkuları artıyor.

 17 milyar dolarlık küresel tahvil portföyünü yöneten Michele, "Altı ay önce, risk, Fed'in faiz oranlarını daha yavaş yükseltmesiydi. Ancak şimdi risk, enflasyonist baskı düşündüklerinden daha kalıcı olduğunu kanıtlarsa, artışları daha hızlı yapacak olmaları.” dedi