JPMorgan/Kolanovic: Hisse senetleri 130 dolar petrol fiyatı ve %2,5 tahvil getirisiyle başa çıkabilir

Küresel hisse senetlerinde, tahvil getirilerindeki ani artış ve yükselen enerji fiyatlarının hakim olduğu bir ortamda satış yaşanırken, Marko Kolanovic liderliğindeki JPMorgan Chase & Co. stratejistleri rahatlatıcı görüşler sundu. Onlara göre piyasa ve ekonomi çok daha yüksek faiz oranları ve petrol fiyatları ile yaşayabilir.

 West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri varil başına 75 doların üzerine çıkarak 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Ancak yakın tarihe bakıldığında, stratejistler, WTI'nin ortalama 100 dolar olduğu 2010'dan 2015'e kadar ABD ekonomisinin ve Amerikalı tüketicilerin gayet iyi performans gösterdiğini belirtiyor.

 Bu arada, JPMorgan analistleri daha yüksek getiri korkularının abartıldığını söylüyorlar. Kurumsal Amerika'nın kazanç gücü ve hisse senetlerinin tahviller üzerindeki göreli değerleme primi göz önüne alındığında, stratejistler, piyasanın 10 yıllık Hazine getirilerini %2.5'e kadar - veya mevcut seviyelerin yaklaşık 100 baz puan üzerinde - emebileceğine inanıyor.

 Kolanoviç ve meslektaşları bir müşteri notunda, “Getiriler, yakın vadede öngörmediğimiz 250-300 baz puanın (10 yıl ABD doları) üzerine çıkmadıkça geniş bir piyasa satışını beklemiyoruz. Mevcut enerji fiyatının ekonomi üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olacağına inanmıyoruz.” dediler.