MÜSİAD'dan Mobilya ve Orman Ürünlerinde KDV İndirim Talebi

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye'de hane halkı gelirinin artış göstermesiyle birlikte, geçmişte mobilya gibi öncelikler arasından çıkarılan harcamalar, yeniden Türk halkının önemli giderleri arasında yer almaya başlamıştır. Ancak mobilya ürünlerinde uygulanan yüzde 18'lik vergi oranı, hem tüketicileri alışverişten uzaklaştırmış hem de tüketimin durgunlaşmasıyla üreticileri kaygılandırmıştır.
Bu durumun tespit edilmesiyle birlikte, 2017 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile getirilen düzenleme kapsamında mobilya sektöründe Katma Değer Vergisi (KDV) oranı, yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmiştir. Bu düzenleme, tüketicilerin erteledikleri mobilya alışverişlerini yapmalarına vesile olarak, sektörde önemli ölçüde bir canlanma sağlamıştır. Yapılan KDV indirimiyle birlikte iç pazar hareketlenirken, üretim artışına paralel olarak istihdam oranları da yükselmiştir ve sektör, 2017 yılında yüzde 11,86'lık bir büyümeye ulaşmıştır. Dolayısıyla bu indirimin, Türkiye ekonomisine birden fazla faydası olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

2017 yılında ilk etapta 2 ay için başlatılarak, sektördeki canlanmanın sürmesi amacıyla 8 aya kadar uzatılan KDV indiriminin, mobilya sektörünün ötesinde ekonomimize sağladığı katkılar göz önünde bulundurularak yeniden gündeme getirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda gerçekleştirilecek çalışmaları desteklediğimizin bilinmesini istiyoruz."Diğer Haberler
AB TİCARET YÖNETİCİSİ: AB, ABD'NİN GÜVENLİĞİNE BİR TEHDİT DEĞİL, AB'NİN BU TARİFELERDEN MUAF TUTULMASINI UMUYORUZ
AB TİCARET YÖNETİCİSİ: TRUMP'IN TİCARET TARİFELERİ KONUSUNDA AÇIKLIK BEKLİYORUZ
ALMAN EKONOMİ BAKANI : AVRUPA KOMİSYONU İLE YAKIN İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLARAK, DÜŞÜNÜLMÜŞ FAKAT NET CEVAP VERECEĞİZ
TCMB, 1.25 milyar dolar tutarlı 1 hafta vadeli TL depo karşılığı döviz depo ihalesi açtı
KARAHAN: TRUMP'IN KARARINA KARŞI TÜRKİYE KENDİ ÖNLEMLERİNİ ALACAKTIR- BLOOMBERG HT
NORVEÇ'TE TÜFE ŞUBAT'TA AYLIK %+0.9, YILLIK %+2.2
Merkez Bankası'nca açıklanan verilere göre bankaların serbest depoları toplamı 25084,4 milyon TL
Facebookta Paylaş