Rusya Whatsapp, Spotify ve Snapchat'e verileri yurt dışında tuttukları için para cezası verdi

Rusya'da mahkeme, Rus kullanıcıların verilerini yurt dışında depoladıkları gerekçesiyle WhatsApp, Snapchat ve diğer sosyal platformların bağlı olduğu şirketlere para cezası verdi.

Başkent Moskova'da yer alan Tagansky Bölge Mahkemesi, WhatsApp'ı (Meta) 301 bin 255 dolar, Tinder'ı (Match Grup) yaklaşık 33 bin 472 dolar, Snapchat ve Hotels.com'u (Expedia Grup) yaklaşık 16 bin 736 dolar ve Spotify'ı 8 bin 368 dolar para cezasına mahkum etti.

Rusya İletişim Ajansı Roskomnadzor bu 5 şirketin Rus kullanıcılara ait verilerin Rusya'da saklandığına ve işlendiğine dair gerekli belgeleri zamanında sunamadığını söyledi.


Snapchat ve Hotels.com'un sahibi Expedia Grup, mahkeme kararının incelendiğini bildirdi. Şirketten yapılan açıklamada, "Hotels.com Rusya'daki satış noktasını 1 Nisan 2022'de kapattığını ve artık Rus kullanıcıların verilerini toplamadığını doğrulayabiliriz." ifadeleri kullanıldı.

Spotify şirketi de Rusya ofisini mart ayında kapatmış ve bu ülkedeki hizmetlerini askıya almıştı.

  Euronews internet sitesinde yayınlanan habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 https://tr.euronews.com/2022/07/28/rusya-whatsapp-spotify-ve-snapchate-verileri-yurt-disinda-tuttuklari-icin-para-cezasi-verdFacebookta Paylaş