SESMİR/Ökmen: 2021 yılında para politikasının birinci önceliği, son iki yılda kaybedilen döviz rezervlerinin yeniden oluşturulmasıdır

SESMİR Başkanı Orhan Ökmen'in açıklaması aşağıda bulunuyor:

2021 yılında para politikasının birinci önceliği, son iki yılda kaybedilen döviz rezervlerinin yeniden oluşturulmasıdır.

Politika faizlerinin şimdiki seviyesi yeniden rezerv oluşumumu açısından hala düşüktür: Güncel döviz kurlarının, örtük olarak yapılan rezerv satış kurlarının ortalama seviyesine kadar inmesi için politika faizlerinde şu ana kadar yapılan artışlar yeterli olmayıp ilave faiz artışlarının yapılması gerekir.

Güncel döviz kurlarının, 2019 ve 2020 yıllarındaki rezerv kayıplarında gerçekleşen ortalama satış kurlarının seviyesine kadar inmesi gerekir: Merkez Bankası kaybettiği döviz rezervlerini yeniden oluşturulması ve oluşan zararların telafisi için, güncel döviz kurlarının, 2019’dan itibaren el altından satışına başlanan rezerv satış fiyatlarının ortalamasına kadar inmesi gerekir.

Döviz kurları, rezerv kayıpları sırasında oluşan zararları telafi edecek seviyeye inmeden Merkez Bankası toplu döviz alımları yapmamalıdır.

Döviz kurlarının, rezerv kayıplarında oluşan zararları telafi edecek seviyeye inmesinin hızlandırılması için hukuksal ve kurumsal bozulmalar bir an önce giderilmeli, politika stresi azaltılmalı ve yatırımcı algısı düzeltilmelidir.