Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği: Deri sektörünün 2021 hedefi ihracatta %30 büyüme

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

 Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği’nin (TDKD) bu yıl 5’incisini düzenlediği ‘Leather&Fur’ Fuarı 14 ülkeden yaklaşık bin yabancı sektör profesyonelini Antalya’da ağırladı. TDKD Başkanı Gürkan Gözmen, “Salgın sürecinde turizmden sonra olumsuz anlamda en fazla etkilenen ikinci sektörüz. Yaklaşık 50 milyon dolarlık ticaret hacmi beklediğimiz fuarımız moral ve motivasyon açısından sektörümüzü ayakta tutacak. Önümüzdeki yıl ihracatta 2019’a göre yüzde 30 büyüme bekliyoruz.” dedi.

 

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği’nin (TDKD) bu yıl 5’incisini düzenlediği ‘Leather&Fur’ Fuarı başladı. İhracat ve üretim odaklı çalışan deri ve dış giyim sektörü, pandemi koşullarına rağmen sosyal mesafe ve hijyen kurullarını ön planda tutarak 14 ülkeden yaklaşık bin yabancı iş insanını Antalya’da ağırladı. 58 üretici firma son kreasyonlarını 14 ülkeden Türkiye’ye gelen yabancı alım heyetlerine sergiledi. Geçtiğimiz yılı 243 milyon dolar ihracatla kapatan deri ve dış giyim sektörü bu fuarla daha fazla alternatif pazara açılma hedefinde.

 

2021 HEDEFİ İHRACATTA YÜZDE 30 BÜYÜME

 

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Gürkan Gözmen, 1 milyar dolar ekonomik hacme sahip olan sektörün bu fuarla moral ve motivasyon kazandığını söyledi: “2020’nin ilk çeyreği sektörümüz açısından başarılı geçti ancak pandemi ile birlikte hemen her sektör gibi ikinci ve üçüncü çeyrekte ciddi kayıplar yaşadık. 5’incisini düzenlediğimiz fuarımız, üreticilerimiz açısından 2021 ve sonrası için kritik öneme sahip. 2020 dünya için kayıp bir yıl oldu. İhracatta 2019’a göre yüzde 30 büyüme hedefi koyduk. Fuarımız bu hedefin yüzde 80’ini gerçekleştirecek potansiyele sahip. Bu yılın yaralarını sarmamız ve geleceğe odaklanmamız gerekiyor.”

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK DERİ İTHALATÇISI ANTALYA’YI TERCİH ETTİ

 

Dünyanın en büyük deri ithalatçısı konumundaki bir firmanın alım için Leather&Fur’ü tercih ettiğini ifade eden Gözmen, “Sadece Rusya’da 119 zincir mağazası bulunan bu şirket deride Türkiye’yi tercih ediyor. İtalya’dan, Kazakistan’dan, Moldova’dan, Ukrayna’dan, Azerbaycan’dan, Kırgızistan’dan, Rusya’dan, Sırbistan’dan, Belarus’tan, Lübnan’dan, Yunanistan’dan, Türkmenistan’dan, Tacikistan’dan ve Dağıstan’dan gelen misafirlerimizi salgın önlemlerimizi en üst seviyede tutarak ağırlıyoruz. Kritik hedeflerimizden biri Avrupa ve ABD’deki pazar payımızı artırmak. ABD dünyanın en büyük deri ithalatçısı. Rusya’da ise gidilecek çok yolumuz var. Bu ülkenin yıllık 306 milyon dolar deri ve kürk ithalatı var. Bizim ihracatımız ise 21 milyon dolar seviyelerinde.” şeklinde konuştu.

 Diğer Haberler
MACRON: AB, TÜRKİYE İLE DİYALOGA AÇIK KALMAYA DEVAM EDİYOR
MERKEL: AB YÜKSEK TEMSİLCİSİNDEN TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİMİZE İLİŞKİN GELECEK KONSEY TOPLANTISINA RAPOR VERMESİNİ İSTEDİK
MERKEL: TÜRKİYE'YE SİLAH HRACATININ NATO BAĞLAMINDA TARTIŞILABİLECEĞİ KONUSUNDA ANLAŞTIK
AB/MİCHEL: TÜRKİYE İLE SORUMLU BİR İŞBİRLİĞİ İSTİYORUZ
AB/MİCHEL: TÜRKİYE GÖÇMEN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN DAHA FAZLA İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ
AB/VON DER LEYEN: PAZAR GÜNÜ İNGİLTERE İLE BİR ANLAŞMANIN KOŞULLARINI BELİRLEYECEĞİZ VEYA ANLAŞMA OLMAYACAK
MERKEL: AB DÖNEM BAŞKANLIĞIMIZDA TÜRKİYE İLE DAHA OLUMLU İLİŞKİLER UMMUŞTUK
MERKEL: SONUÇLARDAN BİR MİKTAR HAYALKIRIKLIĞINA UĞRADIK
ECB/HOLZMANN: PEPP LİMİTİ BİR DESTEK NOKTASI, PİYASA GEREĞİNDEN FAZLA PARA VERMEK İSTEMİYORUZ
RUS YETKİLİLER, BUĞDAY İHRACATINA 15 ŞUBAT-30 HAZİRAN ARASINDA TON BAŞINA 2.000 RUBLE CİVARINDA VERGİ UYGULAMAYI DEĞERLENDİRİYOR, NİHAİ KARAR ALINMADI - KAYNAKLAR
Facebookta Paylaş