Uluslararası Piyasalar Raporu(Acar Menkul)

ACAR MENKUL DEĞERLER ULUSLARARASI PİYASALAR RAPORU
Avrupa borsaları, dünü düşüşle tamamladı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,11 azalarak 6.651,96 puana, Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,69 düşerek 13.879,33 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,24 değer kaybıyla 5.783,89 puana ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,15 gerileyerek 23.063,55 puana geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizindeki sert yükseliş borsalardan kaçışları hızlandırdı.
Bugün Euro Bölgesi’nde Fransa’da TÜFE aylık bazda azalışına devam etmesine karşı beklentilerin üzerinde % - 0.1 olarak açıklanırken Fransa’da büyüme 4. çeyrekte beklentilerin altında % 1.4 daraldı. İspanya’da açıklanan yıllık TÜFE’de beklentilerin altında % 0.0 olarak gerçekleşti. .Euro Bölgesi’nden yetkililer her ne kadar enflasyonun kalıcı olamayabileceğini ifade etse de kısa vadede varlık sınıfları üzerinde etkili olmaya devam edecektir.
Dün ABD borsaları da tahvil faizlerindeki yükselişle günü sert satıcılı kapattı. Kapanışta Dow Jones endeksi % 1,75 azalışla 31.402,01 puana, S&P 500 endeksi % 2,43 kayıpla 3.830,23 puana, Nasdaq endeksi % 3,52 azalışla 13.119,43 puana düşüş gösterdi.
Fed üyelerinden George, parasal teşvikleri geri çekmek için çok erken olduğunu söylerken Tahvil faizlerindeki yükselişin ekonomik görünüme dair olumlu beklentileri yansıttığını ifaade etti. George ekonomide güçle toparlanma beklediğini de dile getirdi. Ancak George ek parasal teşviklerin belirsizliği arttırabileceği uyarısında da bulundu. Fed üyelerinden Bullard ise ABD'nin iyileşen büyüme görünümü ve artan piyasa tahvil getirileri, Fed‘in, aylık tahvil alımlarını azaltmaya yönlendirmeyeceğini savundu.
ABD'de kişisel gelirler beklentilerin üzerinde %10 olarak açıklanırken kişisel harcamalar beklentilerin altında % 2,4 olarak gerçekleşti. ABD'li vatandaşların bu dönem tasarruf eğilimini arttırdığını izliyoruz..
ABD‘de bugün S&P 500 endeksi içerisinde Public Service Enterprise Group Inc, Evergy Inc şirketleri bilanço açıklayacak.
Otomobil üreticisi Kia Corp'un hisseleri, Apple Inc ile ortaklık kurmak üzere görüşmelerin devam edeceği yönündeki haberin ardından % 4'ten fazla arttı. Haberde, Apple ve Kia geçen yıl imzaladıkları elektrikli araçlar dahil olmak üzere sekiz sektörde işbirliği mutabakat zaptına ilişkin (MOU görüşmelerin tamamen iptal edilmemesinde anlaştıkları belirtiliyor. Online medya Chosun Biz, haberinde Kia'nın da parçası olduğu Hyundai Motor Group ile Apple arasındaki müzakerelere aşina olan isimsiz bir kaynağa atıfta bulundu
Dell Technologies Inc., üç aylık gelirinin analistlerin tahminlerini aştığını bildirdi. Şirket, bunu evden çalışma durumu ve çalışmak için gereken kişisel bilgisayarlara yönelik sürekli güçlü talebin desteklediğini bildirdi. Texas merkezli şirket, satışların 29 Ocak'ta sona eren dönemde % 9 artarak 26.1 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Beklenti 24,5 milyar dolardı. Şirketin karı bazı kalemler hariç olmak üzere, hisse başına karı 2,70 dolar oldu. Analistler hisse başı 2,14 dolar kar öngörmüştü.
Fisker Inc CEO'su Henrik Fisker, elektrikli araç girişiminin, ana bileşenin istikrarlı tedarikini sağlamak üzere, adı açıklanmayan büyük bir tedarikçiyle Avrupa'da ya da ABD'de bir batarya hücresi üretim tesisi kurmayı değerlendirdiğini bildirdi. Elektrikli lüks otomobil piyasasında bir zamanlar Tesla Motors Inc.'e rakip olan Fisker, daha sonra iflas başvurusunda bulunan önceki tedarikçisi A123 tarafından yapılan bataryaların geri çağrılmasıyla mücadele etti. CEO Fisker, "Bataryalarda herhangi bir risk almak istemedik." dedi ve şirketin dünyanın en büyük dört tedarikçisinden birinin prizmatik hücrelerini kullanacağını bildirdi.
Twitter Inc., 2023 yılına kadar yıllık gelirini ikiye katlayarak 7,5 milyar ABD dolarına çıkarmak istiyor ve gelecek üç yılda kullanıcı tabanını ortalama % 20 artırmayı bekliyor. Sosyal medya şirketi, 2020'nin dördüncü çeyreğindeki 192 milyondan 2023 sonunda günlük 315 milyon aktif kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.
Royal Dutch Shell Plc, elektriği piyasaya satmak için Avrupa çapında temiz enerji kapasitesini bir araya getiren sanal bir elektrik santralinin operatörü Next Kraftwerke'yi satın almakta anlaştı. Hamburg merkezli şirket, Next Kraftwerke'nin sekiz ülkede 10.000'den fazla şebeke dışı üniteyi (güneş, hidroelektrik ve biyoenerji tesisleri dahil) uzaktan bağladığını ve yönettiğini açıkladı. Petrol devi emisyonlarını azaltmaya çalışırken, anlaşma düşük karbonlu teknolojilerdeki ayak izini genişletiyor. Shell Energy Europe başkan yardımcısı David Wells yaptığı açıklamada, "Next Kraftwerke'nin satın alınması, portföyümüze daha küçük yenilenebilir varlıklar ekleyerek Shell'in büyüme stratejisini hızlandıracak" dedi. Bu yılın ikinci çeyreğinde tamamlanması beklenen anlaşmanın şartları açıklanmadı.

DAX
Dax endeksi dünü % 0,69 düşerek 13.879,33 puandan tamamladı. Dax’ın 13.829 seviyenin altında kalması satış baskısını artırabilir.
Teknik olarak baktığımızda yukarıda 13.829 seviyenin üzerinde önce 13.924 ve arkasından 14.027 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.
Aşağıda ise 13.765 desteğinin altında önce 13.673 ve arkasından 13.545 desteğine doğru geri çekilme görülebilir.
DOW JONES
Dow Jones dün % 1,75 azalışla 31.402,01 puana yükseliş gösterdi. Bugün Mart vadeli kontratların satıcılı seyrettiğini izliyoruz.
Teknik olarak baktığımızda yukarıda 31.440 seviyesinin kırılması halinde önce 31.629 ve arkasından 31.830 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.
Aşağıda ise 31.226 desteğinin altında önce 31.142 ve arkasından 30.710 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir. Endekste kısa vadeli kalıcı düşüşlerin başlayabilmesi için 31.142 seviyesinin kırılması gerekmekte.
S&P500
S&P dünü % 2,43 kayıpla 3.830,23 puandan tamamlanırken bugün Mart vadeli kontratların alıcılı seyrettiğini izliyoruz. Endekste 3775 desteği kritik.
Teknik olarak baktığımızda yukarıda 3861 direncinin kırılması halinde önce 3884 seviyesi ve arkasından 3932 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.
Aşağıda ise 3806 desteğinin altında önce 3775 ve arkasından 3741 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.
 Acar Menkul Değerler A.Ş
 https://www.acar.com.tr
   
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI, 22 MART TARİHİNDE, 3 YIL VADELİ ALTIN TAHVİLİ VE 3 YILLIK ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASINI DOĞRUDAN SATIŞLA İHALE EDECEK
HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI, 16 MART TARİHİNDE, 2 YIL VE 5 YIL VADELİ TAHVİLİ YENİDEN İHRAÇ EDECEK
HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI, 15 MART TARİHİNDE, 7 YIL VADELİ FRN VE 10 YIL VADELİ TAHVİLİ YENİDEN İHRAÇ EDECEK
MART AYINDA TOPLAM 29 MİLYAR TL’LİK İÇ BORÇ SERVİSİNE KARŞILIK TOPLAM 31,2 MİLYAR TL’LİK İÇ BORÇLANMA YAPILMASI PROGRAMLANMAKTADIR- HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI
NİSAN AYINDA TOPLAM 36,6 MİLYAR TL’LİK İÇ BORÇ SERVİSİNE KARŞILIK TOPLAM 43 MİLYAR TL’LİK İÇ BORÇLANMA YAPILMASI PROGRAMLANMAKTADIR-HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI
MAYIS AYINDA TOPLAM 50,9 MİLYAR TL’LİK İÇ BORÇ SERVİSİNE KARŞILIK TOPLAM 54 MİLYAR TL’LİK İÇ BORÇLANMA YAPILMASI PROGRAMLANMAKTADIR-HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI
BAFİN, DÖNGÜSEL OLMAYAN SERMAYE TAMPONUNU 2021'DEN ÖNCE YÜKSELTMEYİ BEKLEMİYOR
BAFİN, DÖNGÜSEL OLMAYAN SERMAYE TAMPONUNU %0.0 OLARAK BIRAKTI
BOE/RAMSDEN: PİYASALARI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ, SON GÜNLERDE DALGALANMA VAR, HAZİNE TAHVİLLERİNİN PİYASA FİYATLARI ŞU AN İÇİN DÜZENLİ
Facebookta Paylaş