ABD istihdam raporundan beklentiler, mali genişleme konusu(Tera Yatırım )

ABD istihdam raporundan beklentiler, mali genişleme konusu…

ABD'de Ekim ayında 638 bin istihdam artışına işaret eden raporun ardından, yarın açıklanacak olan Kasım tarım dışı istihdam raporunda da 475 bin kişilik bir artış olması bekleniyor. İşsizlik oranının %6,8'e düşmesi beklenirken, özel sektörün ise 545 bin yeni iş pozisyonu yaratması bekleniyor.

İstihdam pozisyonlarının artmaya devam etmesine yönelik piyasa tahminine rağmen, salgın belirli sektörlerde işe alımları kısıtlamaktadır. Nitekim Ekim ayında da tarım dışı istihdam, Covid-19 krizinden toparlanma aşaması dönemindeki en düşük artışını göstermişti. Endişe verici bir şekilde, işsizlik başvurularında da haftalık bazda 700K seviyelerinin üzerindeki görünüm devam ediyor. Bugün gelen veriler, geçtiğimiz hafta 712K işsizlik başvurusu olduğunu gösteriyor. Bu hafta açıklanan bir diğer işgücü göstergesi olan ADP ise, özel sektörde 307K artışa işaret etmişti. ISM'in istihdam göstergelerinde ise durum biraz daha negatif. Hafta başında Kasım ayı ISM imalatın alt istihdam endeksi 48,4 ile daralma bölgesine geçmişti. İmalat sektöründe istihdam kaybı göreceğimize işaret ediyor. Ama pandemi asıl hizmet sektörünü vurduğu için buradaki etki, istihdamdaki zayıflamanın daha geniş kapsamlı olmasına yol açabilir. Bu nedenle verinin aşağı yönlü sürpriz yapma ihtimali hiç de az değil.

İstihdam piyasasında belli oranda işsizlik kalıcı hale geliyor, bu yüzden reel gelirlerdeki düşüş etkisinin durgunluğa neden olmaması için mali genişleme önem taşıyor. Demokrat liderler Pelosi ve Schumer Kongre Cumhuriyetçileri ve Beyaz Saray ile yeni bir müzakere turunun temeli olarak 908 milyar USD'lik iki taraflı teşvik önerisini gündeme getiriyorlar. Bu paketin Başkan Trump'ın önüne gidip gitmeyeceği hala belirsiz. Aşı, ekonomiyi kurtarana kadar destekler devam etmeli. Agresif bir Fed beklentisi de artıyor.
 Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
İRAN PETROL BAKANI ÜLKESİNİN MEDYASINA, OLASI BİR OPEC+ ANLAŞMASINDA AYDA 0.5 MİLYON VARİL/GÜN KADEMELİ ÜRETİM ARTIŞININ KABUL EDİLECEĞİNİ SÖYLEDİ
IRAK PETROL BAKANI: OPEC+ 'NIN AYLIK 0.5 MLN VARİL/GÜN KADEMELİ PETROL ÜRETİMİ ARTIŞINI ONAYLAMASI OLASI
AB BARNİER EKİBİ ÜYESİ: AB-İNGİLTERE MÜZAKERELERİNDE HALA GİDECEK YOL VAR
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -65133,5 milyon TL
AB BARNİER EKİBİ ÜYESİ SONUNDA BİR ANLAŞMA OLACAĞININ GARANTİSİ OLAMAZ
AB BARNİER EKİBİ ÜYESİ : HER İKİ TARAFTA ANLAŞMA ELDE ETMEYE KARARLI
Facebookta Paylaş