Bazı Asya ekonomileri enflasyonu soğutmak için hızlı faiz artışlarına ihtiyaç duyabilir-IMF

Üst düzey bir Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilisi, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı gıda ve yakıt maliyetlerindeki küresel artış nedeniyle enflasyonist baskıların artması nedeniyle birçok Asya merkez bankasının faiz oranlarını hızla yükseltmesi gerektiğini söyledi.

 IMF'nin Asya ve Pasifik Departmanı direktörü Krishna Srinivasan, "Asya'da artan enflasyon baskıları diğer bölgelere kıyasla daha ılımlı kalıyor, ancak birçok ülkede fiyat artışları merkez bankası hedeflerinin üzerine çıkıyor.
Enflasyon, daha değişken olan gıda ve enerji kategorilerini kapsamayan çekirdek fiyatlara genişledikçe, enflasyon beklentilerinin ve ücretlerin daha sonra kontrol altına alınmaması durumunda daha büyük artışlar gerektirecek şekilde yukarı yönlü bir sarmalını önlemek için, birçok ekonominin faiz oranlarını hızla yükseltmesi gerekecek." dedi.

 Srinivasan, gelişmekte olan Asya ekonomilerinin çoğunun, küresel tahvil getirilerinin Fed'in tahvil alımını beklenenden daha kısa sürede azaltabileceğine dair ipuçlarını veridği 2013 yılına benzer sermaye çıkışları yaşadığını söyledi.Facebookta Paylaş