Güne Bakış (Anadolu Yatırım)

Veri Akışında Bugün Ne İzlenecek?
" Türkiye_Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar
" Euro Bölgesi_Sanayi üretimi, Lagarde'ın konuşması
" ABD_TÜFE, Bej Kitap
Global piyasalarda bu sabah? Pozitif…
ABD yeni Başkanı Joe Biden'ın yarın açıklaması beklenen trilyonlarca dolarlık teşvik paketinin detayları öncesinde küresel piyasalarda risk iştahı korunuyor. Dünü %0,04-0,19'luk primle kapatan ABD endekslerinde bu sabah vadeli işlemlerde %0,2 civarında alıcılı seyir varken Asya'da Nikkei'de %1'lik yükseliş var. Şangay'da ise %0,54'lük kayıp dikkat çekiyor.
Güçlenen büyüme ve enflasyon beklentileriyle ABD 10 yıllık faizlerinde yükseliş devam ediyor. %1,1870 ile son 10 ayın en yüksek seviyesine çıkan ABD 10 yıllık faizleri bu sabah %1,1240'dan işlem görürken Biden'ın yarın açıklayacağı paket öncesinde değerli metallerde tepki devam ediyor. Hafta başında 1817 dolara kadar geri çekilen ons altın dün 1863,80 dolara kadar çıkarken bu sabah 1859 dolardan işlem görmekte. Yine hafta başında 24,33 dolara kadar düşen ons gümüş dün 25,62 dolara kadar yükselirken bu sabah 25,54 dolarda işlem görmekte.
İçerde bugün Kasım ayı sanayi üretimini ve perakende satışlar endeksini takip edeceğiz. Ekim ayında %10,2 artış gösteren takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin Kasım ayında %9,1 artacağı tahmin ediliyor. Dışarda ise Trump'ın azil süreci ile ilgili gelişmeler izlenirken ABD'de Aralık ayı TÜFE rakamları takip edilecek. Manşet TÜFE'de aylık %0,4 yıllık %1,3'lük artış beklenirken çekirdek TÜFE'de aylık %0,1 yıllık %1,7'lik artış bekleniyor. Pence, Trump'ı görevden almak için anayasanın 25. ek maddesini kullanmayacağını açıkladı.
Küresel piyasalarda devam eden sakin seyrin etkisiyle BIST'te pozitif başlangıç bekliyoruz. 100 Endeksinde 1550 direncinin üzerine yerleşme halinde 1575 ardından 1600 takip edilebilecekken yerleşememesi halinde realizasyonlar görmeye devam edebiliriz. Realizasyonda 1535 ilk destek iken altında 1520 takip edilebilir. 1500 aşağı kırılmadığı takdirde yükseliş eğiliminin devamını öngörüyoruz.


 Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.
 http://www.anadoluyatirim.com.tr/
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş