Piyasalarda Bugün (İş Yatırım)

Piyasalar 31/12/2020
Yeni yıl, yeni umutlar…
Batı cephesinde değişen bir şey yok. ABD hisseleri yükselmeye devam ediyor. Ama bu kez baş rolde büyükler değil küçükler var. Russell 2000 %1 artışla son iki haftanın en iyi performansını sergiliyor. Sektörel bazda bakıldığında, değer ve döngüsel hisseler teknoloji ve büyüme hisselerine göre daha güçlü görülüyor. İngiltere'nin AstraZeneca'yı onaylaması sonrası havayolu ve otomotiv şirketleri öne çıkıyor.
Gelişmekte olan ülke hisseleri gelişmiş ülkeleri yenmeye devam ediyor. Asya borsaları Çin ve Güney Kore'nin önderliğinde yükselen yıldız konumunda.
Türkiye varlıkları dünyayı yenmeye devam ediyor. MSCI Türkiye %1,9 yükselişle, Güney Afrika ile birlikte en çok kazandıran EMEA endeksi. Türk lirası dolara karşı 200 günlük ortalaması civarında dengelenmiş gözüküyor.
Sektörel bazda bankalar, holding, demir çelik, madencilik, telekom endeksi taşırken, otomotiv, beyaz eşya, havacılık hisselerinde yorgunluk işaretleri görülüyor. Ancak detaya bakıldığında hisse bazlı ayrışmaların daha belirleyici olduğu görülüyor.
Aralık ayındaki muhteşem yükseliş sonrasında Borsa İstanbul'da yatay bir açılış bekliyoruz. Yabancı aktivitesinin olmadığı düşük hacimli sakin bir seyirle yılı kapatırız. Endeks için destek olarak 1.470, direnç olarak 1,490 seviyeleri öne çıkıyor. Borsanın yönünün belirlenmesinde tatil dönüşü yabancı yatırımcının tavrı belirleyici olacak. Geleneği bozmayarak Borsa İstanbul için pozitif görüşümüzü koruyoruz. Yeni yıl, yeni umutlar diyoruz.
İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.