TSKB 1Ç2021 Sonuçları (Ziraat Yatırım)

TSKB'nin 1Ç2021'deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %9,3 oranında artarak 225,9mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 205mn TL'nin hem de piyasanın ortalama beklentisi olan 212mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Ticari zarar beklentimize karşın Banka bu çeyrekte ticari kar elde ederken, karşılık giderleri beklentimizin üzerinde gerçekleşmiştir. Banka'nın yıllık net kar büyümesi ise %46,9 olmuştur.
 
Banka'nın net faiz gelirleri çeyreksel bazda %5,3 oranında artarak 552,2mn TL'ye yükselirken, TÜFE endeksli tahvillerden elde edile gelir 7mn TL düşerek 94mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki çeyrekte kaydedilen 80,9mn TL net ticari zarar, bu çeyrekte 33,4mn TL ticari kara dönüşmüştür. Diğer yandan, Banka'nın karşılık giderlerinin %91,3 oranında artarak 346mn TL'ye çıkması karın daha yüksek gelmesin engellemiştir. TSKB, bu çeyrekte 30mn TL serbest karşılık ayırmıştır. Operasyonel giderler 62,8mn TL gerçekleşerek önemli bir değişim göstermezken, özkaynak yöntemiyle değerlenen ortaklıklardan elde edilen gelir %7,1 oranında azalarak 55,4mn TL olmuştur.
 
Banka'nın ortalama özsermaye ve aktif karlılığı sırasıyla %14,9 ve %1,6 olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki çeyrekte ortalama özsermaye ve aktif karlılık sırasıyla %14,0 ve%1,6 idi. Banka'nın sermaye yeterlilik oranı BDDK düzenlemeleri dahil %18,49, düzenlemeler hariç %15,0 olmuştur.
 
TSKB'nin kurdan arındırılmış kredi büyümesi ilk çeyrekte %3,1 olarak gerçekleşmiştir. Banka'nın 2021 beklentisi %3 - 5 arasındaydı.
 
TSKB'nin hedef hisse fiyatını, risksiz faiz oranının %13'ten %15 seviyesine yükseltilmesi ile tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve piyasa çarpanlarındaki güncellemelere bağlı olarak 2,17TL'den 1,80TL'ye çekiyoruz. TSKB güncellenmiş hedef hisse fiyatına göre %29,5 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle TSKB için daha önceki "EKLE" önerimizi ise hedef hisse fiyatını düşürmemize karşın "AL" olarak değiştiriyoruz


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş