Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (İş Yatırım)

Küresel piyasalar tamamen ABD seçimleri ve destek paketine dair görüşmelere odaklanırken, enflasyon fiyatlaması ABD hazine tahvilleri üzerinde etkili oldu. Türkiye tarafında ise, hafta genelinde izlenen alıcılı seyir Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası yönünü satışa çevirdi. İhraç tarafında Ülker Bisküvi beş yıl vadede ilk eurotahvil ihracını gerçekleşirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’de ihraç gerçekleştirmek için yabancı bankalarla görüşmelerde bulundu.

Türk hazine eurotahvilleri hafta genelinde gelişmekte olan ülke kıymetleri arasında öne çıkan bir performans sergiledi. Dışarıda Türkiye kıymetlerine dair daha pozitif yönde gelen açıklama ve beklentiler, kurda yaşanan hareketle birleşerek getiri eğrisinde 15-25 baz puan arası daralmaya etki etti. Merkez Bankası’nın, piyasa beklentilerinin aksine, faizde değişime gitmemesi getirilerin kısa sürede 20 baz puan genişlemesine neden oldu. Yeni ihraç olan beş yıl vadeli kıymet tekrar ihraç seviyesi olan 6,40%’ye yükselirken, on yıl vadeli kıymet 6,75%’ye genişledi, Eylül ayı başından bu yana ilk kez 500 seviyesinin altına çekilen beş yıllık ülke risk primi de tekrar 515 baz puana yükseldi. Ülker Bisküvi’nin $650 milyon tutarında olan eurotahvil ihracı 6,95% seviyesinden gerçekleşirken, ihraç sonrası 20 baz puan daralan getiriler hareketin yarısını gün içinde geri verdi. Lokal tarafta hafta ortasına kadar hakim olan iyimser hava şirket kıymetlerinde alıma etki etse de, faiz kararı sonrası bu tarafta da getiriler genişledi. 2021-23 vade arasında devam eden zayıf likiditeye karşılık, uzun vade sermaye benzeri kıymetler, oluşan iyimser havaya rağmen, harekete katılmadı.

ABD on yıl vadeli hazine kıymeti enflasyon beklentileri ile Haziran ayından bu yana ilk kez 0,80% getiri seviyesinin üzerine genişledi. Geçtiğimiz hafta açıklanan rekor vaka sayıları sonrası alım gören Alman on yıllıkları ise, ABD tahvillerine paralel satış görerek -0,58% seviyesine genişlediİş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Bankaların bugün TCMB'nin geç likidite imkanından 13,25 faiz ile kullandığı miktar 25.01 milyar TL
TRUMP: ANKETLER, TIPKI 2016'DA OLDUĞU GİBİ TAMAMEN SAHTE, YAKINDA GÖRECEĞİNİZ GİBİ, ANKETLERDE BAHSEDİLEN TÜM EYALETLERDE LİDERİM
Bankaların bugün TCMB'nin geç likidite imkanından 13,25 faiz ile kullandığı miktar 0.01 milyar TL
UKRAYNA'DA SANAYİ ÜRETİMİ EYLÜL'DE YILLIK %-4.4
BAKAN DÖNMEZ: (AKDENİZ'DEKİ SONDAJ ÇALIŞMALARI) SELÇUKLU-1 ALANINDAN UMUTLUYUZ - SABAH
TCMB, kotasyon repo imkanı ile 6.91 milyar TL verdi
İSRAİL MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ DEĞİŞTİRMEDİ (BEKLENTİ: 0.10%, ÖNCEKİ: 0.10%)
ABD/PELOSİ: COVİD 19 YARDIM PAKETİ SEÇİM GÜNÜNDEN ÖNCE TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDEN GEÇEBİLİR
ABD/PELOSİ: COVİD 19 YARDIM PAKETİ YAKINDA KAĞIDA DÖKÜLMEYE HAZIR OLACAK
ABD/PELOSİ: COVİD 19 YARDIM PAKETİ MÜZAKERELERİNDE İLERLEME GÖRÜYORUM
Facebookta Paylaş